Film, kino - ilustrační foto

Film, kino - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kina čeká doba ledová a postupné vymírání

  • 34
Američtí odborníci tvrdí, že klasická kina i multiplexy brzy zaniknou. Důvodů je více, o slovo se hlásí nové technologie.

Veletrh ShoWest v americkém Las Vegas předvádí technologie, produkty a služby, které mají vliv na rozvoj miliardového kinematografického průmyslu.

Letos na něm tisíce delegátů z padesátky zemí světa zaujala mimo jiné studie firmy Nielsen Entertainment, která analyzuje zábavu v Americe.

Studie mimo jiné uvádí důvody, proč loni více než osm procent amerických diváků přestalo chodit do kina. Jsou jimi zejména nízká kvalita filmů, vysoká cena vstupenek (přes deset dolarů) a alternativní možnosti zábavy. Jenže časované miny čekají i jinde.

Snímky pro hlupáky
"Filmová studia se obávají, že publikum mizí proto, že se zajímá o  jinou zábavu, jako jsou videohry a internet, ale to je nesmysl," tvrdí jeden z expertů. "Hollywoodská studia už dávno začala být svými snímky závislá na divácích s málo vyvinutým vkusem. Ale není  možné oblbovat donekonečna velké množství pubertálních dětí, které se rády nechaly přilákat do kin."

Náročnější dospělí diváci si pouštějí na DVD sofistikovanější filmy, které si studia většinou nechávají vyrábět nezávisle. Potvrdily to i letošní Oscary – z pěti nominovaných filmů byly čtyři vyrobeny bez financování Hollywoodem.

Snímek Capote vyprodukoval německý daňový kapitál. Zkrocenou horu zaplatil milionář z Minnesoty Bill Pohlad a film Dobrou noc a hodně štěstí internetový miliardář Mark Cuban. Crash natočilo nezávislé studio Lions Gate.

John Fithian, prezident národní asociace majitelů kin, svádí propad návštěvnosti na nedostatek kreativity: "Měli jsme v loňském létě dlouhé období s nevýkonnými filmy a k tomu se v minulých letech přidalo zvýšení vstupného i množství reklam před promítáním."

Premiéry současně?
Řada odborníků s ním nesouhlasí a tvrdí, že vzhledem k novým technologiím a způsobům distribuce se z kin i multiplexů stává vymírající druh. Telekomunikační giganti Verizon a AT&T vytvářejí za 15 miliard dolarů nové služby s využitím vlastních spojů na přenos videa jako alternativu ke kabelovým a satelitním stanicím.

Také Google a Yahoo ohlásily řadu projektů na distribuování filmů a videa přes internet. A korunu tomu nasadil Robert Iger, nový šéf Disney studia: "Nemůžeme si dovolit, aby tradice stála v cestě tomu, kam chce zákazník vykročit."

Přeloženo z diplomatické řeči to znamená, že filmy budou možná zanedlouho uváděny do kin ve stejné době jako na DVD, místo dosavadního několikatýdenního předstihu. Pokud k tomu dojde, konec kin se přiblíží. Je proto snadné pochopit, proč jejich majitelé vidí v Igerově prohlášení "smrtelnou hrozbu".

Pokud dojde ke sjednocení data premiér v kinech a na DVD, bude to znamenat propad návštěvnosti u pokladen kin více než o polovinu. Nicméně hollywoodská studia budou nadále dobře prosperovat, protože prodej DVD vzroste o tři čtvrtiny a značně se zvýší i zisk z jejich půjčování.