Z výstavy Lughnasadh

Z výstavy Lughnasadh | foto: archiv

Keltský svět (ne)daleko od hlučícího davu

Zámek Kačina u Kutné Hory premiérově hostí již jedenáctý ročník kolektivní výstavy uměleckého sdružení Lugh. Jazykolamný název Lughnasadh skrývá poctu keltskému bohovi Slunce a všech umění Lughovi.

Právě jemu zasvěcený svátek Lughnasadh tradičně probíhal jako velký druidský festival od 1. srpna. Kurátor, malíř a jeden z prvních průkopníků komiksu v Čechách Josef Ryzec oslovuje počátkem roku umělce dopisem, jímž zadá téma z keltské mytologie.

Jelikož se Kačina nachází na kdysi velmi významném keltském zemědělském území, letošní téma znělo: keltská bohyně Brighid - pramatka zemědělství. Z expozice samé je však jasné, že tvůrci nejsou svázáni omezeními, Ryzec nechává demokraticky vyniknout subjektivnímu pohledu na keltský svět.

Od Zoubka po Gebauera
Bizarním prostorám zámecké kaple vévodí obří skulptura z vrbového proutí Matka matek od Antonína Stibůrka. Čtyřnásobný laureát bienále v Ósace a autor "gotických" obrazů map z Karlštejna potvrdil, že historické prostory mu dávají rozlet. Že téma bylo dobrou inspirací, dokazují i další sochy, například Mladá Brighid Olbrama Zoubka, Plod země Radka Andrleho, Epona a hojnost Martiny Fotrové, moderní Létající koberec Josefa Stehlíka či Rašení klecohlav Kurta Gebauera.

Upoutají i díla malířů - jen namátkou Soumrak bohyň Aleše Krejči, Ryzcovo Čtení o Brigitě či kresba Božské proměny Petra Orieška. Nepřehlédnutelný je čtvercový akryl na plátně Tabulka boiohaemum Vladimíra Řepíka, a nikoliv jen laciným zpestřením jsou obrazy herců Oty Jiráka a Miloše Hlavici i novinářky Dany Frantálové. Fotografiím vládnou ženy, ať již Hana Rysová snímkem U Stonehenge vše již spaseno, nebo dcera slavného otce Blanka Chocholová Plodným soumrakem.

Jistě se mezi devětaosmdesáti díly pětačtyřiceti tvůrců najdou i slabší. Mne občas zklamala snaha jen pojmenovat své "konfekční" dílo tak, aby vyhovovalo zadání. Vypovídá to o autorovi? Nebo to potvrzuje prestiž výstavy snahou být na ní zastoupen?

Svébytný katalog
Poprvé jsou součástí výstavy kresby dětí základní školy v Uničově a umělecké školy v Pasece. Přímočaře prostý dětský pohled expozici vhodně umocňuje. Pochvalu si zaslouží i skvělý katalog, který není pouhým doplňkem, ale náležitě návštěvníka orientuje v keltské problematice včetně jídelníčku. Vyznění děl napomohlo i nasvícení prostor kaple Ludvíkem Pečinkou.

K výrazným záporům celé akce paradoxně patří pouze špatná dopravní dostupnost Kačiny. Nemotorizované a méně turisticky zdatné zájemce o výstavu téměř diskvalifikuje.

SKUPINA AUTORŮ: Lughnasadh 2007
Zámek Kačina, autor projektu Josef Ryzec. Výstava trvá do 30. září, plné vstupné 50, snížené 25 korun, www.lugh.cz
Hodnocení MF DNES: 70%