ilustraní foto

ilustraní foto | foto: archiv

Když se domácí vkus srovnává s cizinou

Kam směřuje vývoj designu? Který je lepší? Odpověď je možné najít na sedmé Přehlídce českého a zahraničního designu.

Jako v šesti předchozích ročnících i letos přináší Přehlídka českého a zahraničního designu zajímavou inspiraci, jak nalézat umění a krásu v každodenním životě. Přehlídka se koná v pražském Veletržním paláci.

Začněme třeba zvenčí. Jedna ze čtyř částí přehlídky přináší pohled na estonskou architekturu, inspirovanou tradičním severským stavitelstvím. Zhruba devětačtyřicet fotografií exteriérů i interiérů rodinných domů, všech postavených v jedenadvacátém století, má snahu celistvě zobrazit ducha estonské architektury, která právě teď prožívá boom nejen ve velkých městech, ale po celé zemi.

„Obáváme se stavby uniformních domů, jak se to děje například v Americe, ale už i ve Finsku, a jsme rádi, že se naši architekti nebojí experimentovat ani na malém rozměru rodinných domků,“ říká jedna z kurátorek výstavy Urmas Oja z Estonska.

Novodobé domy a vily stále upřednostňují bílé funkcionalistické linie, často dochází k uplatnění skla, dřeva i betonu v čistém moderním duchu, jakoby v duchu hesla v jednoduchosti je krása. Video s rozhovory s estonskými architekty doplňuje fotografickou expozici.

Dvě v jednom
Nizozemskému designu patří hned dvě prolínající se výstavy. Jedna představuje holandský design takzvaného „druhého zlatého věku“ -období od roku 1885 do roku 1935. Druhá výstava, nazvaná Mistrovská díla současného nizozemského interiérového designu, seznamuje návštěvníky s produkcí od roku 1970 až do současnosti.

„Pokusil jsem se vedle sebe postavit dvě kontrastující tendence -geometrickou a dekorativní,“ popisuje kurátor starší kolekce Jan Jaap Heij svůj záměr. „Je pro mě nesmírně zajímavé vidět svou sbírku ve společnosti moderního designu,“ dodává.

Návštěvníkovi se tak nabízí možnost porovnat to nejlepší z holandského designu napříč staletími od secesního nábytku a knižních, plakátových ilustrací až po moderně tvarované, výrazné barevné pohovky, vázy, hračky či minimalisticky pojaté kyvadlové hodiny.

ČZE versus SVK
Na srovnání, porovnávání a vyložení kláném mezi Českem a Slovenskem je založená poslední přehlídka s názvem Design Match CZE:SVK. Půl roku připravovaný projekt je zároveň koncipován jako první ročník bienále československého designu. Celou výstavu vtipně uvádí hratelné nástěnné piškvorky s polštářky na suchý zip s nápisy CZE a SVK.

Vtip přehlídky spočívá v tom, že jsou vždy vedle sebe představeny příbuzné návrhy českého a slovenského designéra a na divákovi je, aby soudil, který z nich vyhrává. Rozhodování může být o to těžší, že mnohdy barvy Česka hájí exponát slovenského studenta z české vysoké školy a naopak.

Je lepší časopis zabalený jakoby v igelitovém sáčku s vodou, nebo barevný polštářek s kapsami na pohádky?

Reproduktorová soustava nebo elektronické violoncello? Pozornost si bezpochyby získá i celokrajkový obývací pokoj včetně televize, čajového servisu i kaktusu nebo psí oblečky s oušky pro jednoduché přenášení domácího mazlíčka přes louži.

Někdy jde o ucelené návrhy, které by snadno našly uplatnění, jindy spíš o úsměvné vize - jako například projekt pračky na malé množství prádla, jež tvoří jeden celek s umyvadlem. I když by ji možná ocenili nejen studenti na kolejích. Milovníky módy zaujme projekce kolekcí českých i slovenských návrhářů či studentů vysokých škol.