Zajatci mlhy

Zajatci mlhy - Fotografie z filmu Zajatci mlhy (2006) | foto: Cinemart

Když je táta z domu, postačí válečný zajatec

  • 1
Zajatci mlhy, filmový příběh z konce 2. světové války, vypráví o lidských vztazích, které se utvářejí mezi zajatými německými vojáky a ruskými ženami v malé vesničce zvané Polumgla.

Milostný příběh ruské ženy a německého vojáka během 2. světové války se v ruské kinematografii objevuje vůbec poprvé.

Zajatci mlhy jsou podobenstvím o tom, co lidi odděluje a co je naopak spojuje navzdory historickým událostem a osobním tragédiím.

"Tento film není tolik o válce, jako o lidských vztazích," říká mladý ruský režisér Arťom Antonov.

Je zima roku 1944. Na bitevních polích zuří válka. Mladý ruský důstojník Grigorij Anochin dostane od nadřízených úkol, který by raději nesplnil ani za cenu vojenského soudu.

Má velet skupině německých zajatců a postavit s nimi rádiovou věž kdesi hluboko v severní tajze. Namísto, aby s Němci bojoval na bitevním poli a pomstil mrtvé kamarády, musí se starat, aby zajatci nepomřeli a mohli splnit zadanou misi.

Po náročné cestě sněhem a bažinami dorazí podivná skupina promrzlých a polomrtvých nacistů vedených Grigorijem na místo – do malé vesnice Polumgla (Mlha), v níž zbyli už jen starci, ženy a děti, protože muži padli ve válce nebo stále ještě bojují na frontě.

Vesnice uvítá nepřátelskou skupinu vidlemi a sekerami, ale po čase se s nepřáteli začne smiřovat a nakonec se s nimi sžije. Opuštěné ženy už mají tvrdého a osamělého života dost, a tak jsou rády, když si od Grigorije vyprosí do domu zajatce, aby zastali mužskou práci i povinnosti.

Tato relativní idyla ale netrvá dlouho. Věž je dostavena a do vesnice přijíždí Grigorijův nadřízený se skupinou ruských vojáků. Když vojáci vesnici opustí, nic už nemůže být jako dřív.

Události, které film zobrazuje, se odehrávají na severu Ruska. Předobrazem vesnice Polumgla se stala vesnice Bor, ležící v blízkosti severní řeky Pinega.

Filmový štáb několikrát navštívil tuto oblast, aby mohl přesněji reprodukovat prostředí, ve kterém se film odehrává.

Odborný poradce filmu Dimitrij Baranov, zaměstnanec ruského etnografického muzea dodává: "Tato oblast nebyla zapojena do vojenských akcí druhé světové války. Pro místní obyvatele byla válka něčím, co se odehrává v jiném světě, kam jejich blízcí odešli a už se nikdy nevrátili."

Do rolí německých zajatců byli obsazeni němečtí herci: Johannes Rapp, Martin Jackowski, Christian Sengewald a další. Pro Axela Schrecka byla zápletka filmu zvláště osobní: jeho dědeček přežil sovětské zajetí a následně 10 let vězení v zajateckém táboře ještě po skončení 2. světové války.

Film Arťoma Antonova, který má za sebou krátký absolvenstký snímek Metropolitan Express, obdržel za aktuální snímek Cenu kritiků za nejlepší debut na ruském filmovém festivalu ve Vyborgu (2005) či Cenu za nejlepší debut na prvním filmovém festivalu New Montreal (2005).

ZAJATCI MLHY (Polumgla)
drama, 100 minut (Aerofilms)
režie: Arťom Antonov - scénář: Igor Bolgarin, Viktor Smirnov
kamera: Andrej Vorobjov - hudba: Andrej Antoněnko
hrají: Jurij Tarasov, Anastasija Ševeleva, Sergej Grjaznov, Johannes Rapp, Martin Jackowski, Lidija Bajraševskaja, Christian Sengewald, Natalija Burmistrova