Nikolaj Akselrod

Nikolaj Akselrod - Ruský výtvarník a básník Nikolaj Akselrod (8. března 2006) | foto: Roman Skepal

Kdo vezme za kliku, uvidí běsy

Ve Ztichlé klice objevili ruského génia, v Německu se s úsměvem na rtech utápějí v žalu. Vyléčí nás Bollywood?

TIP TÝDNE
Nikolaj Akselrod - Beze jménaSpěchejte, neboť 14. dubna končí v pražském antikvariátu a galerii Ztichlá klika výstava ruského výtvarníka a básníka Nikolaje Akselroda, příznačně nazvaná Posledních třicet let.

Nejspíše jej znát nebudete. Původně vyučený fotograf, který v ruském Petrohradu, tehdy ještě Leningradu, fotografoval jazzové koncerty a festivaly, spolupracoval s ruskými transfuturisty v čele se Sergejem Sigejem. V 70. letech přijel do Čech, kde jej uvítala začínající normalizace.

Nikolaj Akselrod - Beze jménaPracoval jako ve spalovně i u dráhy, ve volném čase se věnoval psaním básní, krátkých prozaických textů a glos, které vydával v 80. letech v samizdatovém časopise Munk. Je rovněž autorem řady drobných výtvarných prací, vypracovaných především metodou otisku.

Galerie Ztichlá klika nabízí komorní průřez celou jeho tvorbou za posleních 30 let, od mail-artu, abstraktních strukturálních prací přes tašistické grafiky až po díla, využívající reálné předměty jako komponenty začleněné do výtvarného projevu - od karet až po jízdenky. Tak neváhejte! - snímky z výstavy jsou ve fotogalerii

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Jiří Hruška - obrazMalá bilance.
Do 5. května probíhá v pražské Galerii Heřmanova 35 výstava kreseb a obrazů výtvarníka Jiřího Hrušky. Akademický malíř se narodil 10. února 1921 v Paříži, od roku 1926 žije v Praze. Ve 40. letech studoval na Škole umění ve Zlíně v sochařském oddělení u prof. Vincence Makovského, v 50. letech pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady. Je zastoupen v mnoha galeriích včetně Národní galerie v Praze a v soukromých sbírkách v Čechách, Německu, Francii a Itálii.

CO SE DĚJE
Žena, deprese, smutek, pláč - ilustrační fotoDeprese frčí.
Výstava o depresi a šílenství se v Berlíně setkala s takovým ohlasem, že Nová národní galerie musela prodloužit návštěvní dobu. Expozice s názvem Melancholie, genialita a šílenství v umění přivábila v prvních pěti týdnech od otevření na 100 000 návštěvníků. Není divu. Podle studie publikované na konci loňského roku se pocit deprese u Němců mladších 29 let v posledních letech zdvojnásobil. Tamní ministerstvo vnitra nedávno zahájilo kampaň s rozpočtem téměř tři miliony eur, která má naučit Němce se více smát.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Bengálský plakátVítejte do Bollywoodu.
Bengálský filmový plakát od 50. let do současnosti představuje výstava v pražské Galerii kritiků. Potrvá do 23. dubna a návštěvníky seznámí s kulturou indické kinematografie prostřednictvím soukromé sbírky, ze které připravil reprezentativní výběr indolog Martin Hříbek.