Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odkud která pochází? V Riu zazní hymny bojovné, císařské i beze slov

  8:59
Blíží se olympijské hry a s nimi i slavnostní ceremoniály. Na počest vítězů opět zazní hymny jejich zemí. Odkud se tu vzaly? A co je to vlastně za skladby?

Svoboda vede lid na barikády. Marianna na obrazu Eugena Delacroixe jako alegorie Svobody a Republiky. | foto: Wikimedia Commons

Asi nejznámější je zrod francouzské Marseillaisy, kterou za Francouzské revoluce zpívali dobrovolníci na cestě z Marseille do Paříže. Tento bojovný pochod patří k nejslavnějším hymnám, ale i mnohé další mají potenciál chytlavého šlágru. O to však právě jde, hymna musí být srozumitelná, zapamatovatelná, vždyť spojuje lidi v celé zemi. A třebaže původ některých hymen sahá relativně hluboko do historie, většina jich byla na státní symbol „povýšena“ v 19., případně ve 20. století, kdy se formovalo národní uvědomění, vznikaly moderní státy a kdy někdejší kolonie začínaly samostatnou existenci.

Tak třeba pokud zlato vybojuje jamajský sprinter Usain Bolt, poslechnou si všichni spolu s ním píseň song Jamaica, Land We Love, který je hymnou od roku 1962, kdy Jamajka získala nezávislost na Velké Británii. Při té příležitosti vznikla zbrusu nová skladba vytvořená společně čtyřmi autory.

Jako italská opera

O něco starší je hymna hostitelské země letošní olympiády, Brazílie. Ve dvacátých letech 19. století ji složil Francisco Manoel da Silva, zakladatel několika hudebně-vzdělávacích institucí v Rio de Janeiru. Už první takty dělají dojem, že autorovi za vzor posloužil některý z italských operních skladatelů, nejspíš Rossini. Na začátku textu je zmíněna řeka Ipiranga, na jejímž břehu roku 1822 vyhlásil princ Dom Pedro, pozdější brazilský císař Pedro I., nezávislost Brazílie na Portugalsku. Inspiraci ohnivými čísly zitalských oper 19. století nezapřou ani některé další latinskoamerické hymny, třeba kolumbijská, kterou zkomponoval Orestes Sindici, tenorista, jenž po Kolumbii cestoval s italskou operní společností.

Sama italská hymna tak trochu připomíná sbory z raných oper Giuseppe Verdiho, nesoucích se na vlně patriotismu, jenž provázel úsilí o sjednocení Itálie. Hudbu nicméně roku 1847 složil Michele Novaro. Slova k pochodové písni Fratelli d’Italia (Bratři Itálie), volající národ do boje, napsal téhož roku tehdy dvacetiletý básník a vlastenec Goffredo Mameli, jenž o dva roky později podlehl zranění, jež mu nešťastnou náhodou způsobil spolubojovník při obraně Římské republiky. Oficiální italskou hymnou se stala až roku 1946, kdy byla Itálie vyhlášena republikou. Do té doby, respektive od konečného sjednocení Itálie v druhé polovině 19. století, se jako hymna používal Marcia Reale (Královský pochod).

Od klasika

Jiný Královský pochod (Marcha Real) je hymnou Španělska. Patří k nejstarším, neboť jako královská hymna slouží od roku 1770. Vyznačuje se však jednou zvláštností, kterou sdílí pouze s několika hymnami na světě – nemá totiž žádná oficiální slova. Příležitostně se ovšem různé texty přidávají. Skladatel tohoto svižného, melodického pochodu není znám, třebaže v minulosti se objevily nepotvrzené domněnky, že by jím mohl být pruský král Fridrich II., sám amatérský hudebník a skladatel.

Na olympiádě bude nejspíš často slyšet čínská hymna – Pochod dobrovolníků. Původně byl ústřední písní vlasteneckého filmu z roku 1935 Děti bouřlivé doby, hymnou se stal roku 1949. Naopak japonská hymna se může pyšnit slovy pocházejícími až z 10. století. Neznámý básník přeje dlouhý život císaři. Melodie k nim byla dodána roku 1880.

Zajímavý původ má německá hymna. Autorem slavnostně důstojné melodie je totiž Joseph Haydn, který ji původně složil pro císaře Františka II. Použil ji také v jednom ze svých kvartetů, přezdívaném Císařský. Text k Písni Němců (Das Lied der Deutschen) napsal roku 1841 básník August Heinrich Hoffmann von Fallersleben, který první sloku začal slovy Deutschland, Deutschland über alles (Německo nade vše). Žádoucí byla pro něj oddanost vysněnému jednotnému Německu, nikoli rozdrobeným státním útvarům. Dnes se zpívá pouze třetí sloka, začínající slovy Einigkeit und Recht und Freiheit für das deutsche Vaterland (Jednota, právo a svoboda pro německou vlast). Oficiální hymnou se stala až roku 1922 v době Výmarské republiky, předtím byla hymnou Rakousko-Uherska. Po válce ji časem přijala i Německá spolková republika, kdežto někdejší NDR používala až do sjednocení Německa vlastní hymnu od Hannse Eislera.

Jímavé melodie

Pokud nějaká hymna v sobě geniálně kombinuje jednoduchost, sdělnost a výraznost, tak britská God Save the Queen (nebo King). Názory na její původ se různí, patrně sahá do 17. století. Na popularitě získala roku 1745, kdy s pomocí Skotů táhl na Londýn Charles Edward zrodu Stuartovců, jenž si činil nárok na anglický trůn. Lidé tedy zpívali, nechť bůh ochraňuje krále Jiřího II. A píseň se stala univerzální. Dokonce sloužila (s jinými texty) jako oficiální i neoficiální hymna dalších států. Včetně USA, než roku 1931 americký Kongres ustanovil jako hymnu píseň The Star-Spangled Banner, jež vznikla za války s Velkou Británií roku 1814.

Do začátku šedesátých let 20. století používalo melodii k God Save the Queen i Švýcarsko, které pak přijalo jako hymnu Švýcarský žalm. Autorem je cisterciácký mnich Alberich Zwyssig, který žil v 19. století. Klidná, jímavá melodie jako by se představě hymny téměř vymykala.

Lyrickým kontrastem k rázným, pochmurným či vzletným pochodům i pateticky vzepjatým skladbám je ostatně i česká hymna Kde domov můj. Tak ať v Riu zní co nejčastěji.

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Děti berou za srdce, ale svatá Montessori polepší i kurtizánu

23. dubna 2024

Na rovinu, životopisný snímek Maria Montessori mává praporem emancipace tak vehementně, že mužské...

Neúnavný Budžes a další velké role. Barbora Hrzánová slaví šedesátiny

22. dubna 2024  17:10

Herečka Barbora Hrzánová, která se narodila 22. dubna 1964, dostala do vínku výrazný komediální i...

Dobrodružná cesta. Jiří Havelka bude novým uměleckým šéfem Dejvického divadla

22. dubna 2024  16:12

Dejvické divadlo bude mít od roku 2025 nového uměleckého šéfa, stane se jím režisér, scenárista a...

Jsme zahlceni informačním smogem, říká zpěvák a skladatel Honza Křížek

22. dubna 2024  13:45

Zpěvák a skladatel Honza Křížek, svého času spjatý s kapelami Walk Choc Ice nebo Blue Effect, vydal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...