Americká spisovatelka Deborah Rodriguezová v Kábulu žila

Americká spisovatelka Deborah Rodriguezová v Kábulu žila | foto: PR

RECENZE: Pět kamarádek sedí v kábulské kavárně s Talibanem v zádech

  • 1
Nebylo by těžké odhadnout, co si povídá pět kamarádek u kávy. Kdyby však jednu z nich neprodala rodina kvůli dluhům a další nerandila s instruktorem sebevražedných atentátníků. Vítejte v Kavárničce v Kábulu.

Kniha Američanky Deborah Rodriguezové rozebírá osudy dvou Američanek, dvou Afghánek a jedné Britky. Příběh Kavárničky v Kábulu je sice smyšlený, ale založený na zkušenosti a příhody postav se inspirovaly skutečnými osudy včetně autorčina. Strávila sedm let v Kábulu, kam se vypravila v roce 2001 jako členka týmu, nabízejícího humanitární pomoc tamním obyvatelům po pádu Talibanu.

Kavárnička v Kábulu

Knihu Deborah Rodriguezové můžete koupit i na Knihy.iDNES.cz za 253 Kč.

Dokonce se tam provdala, založila si salon krásy a malou kavárnu. Tak poznala mnoho žen a jejich často velmi bolestné příběhy. Jako první napsala Kábulskou školu krásy, která u nás vyšla v roce 2008.

Knižní Kavárnička v Kábulu patří Američance Sunny, která se v Kábulu zabydlela a našla tu nový život. Je velmi dobrosrdečná, snaží se pomáhat svým nově nalezeným přátelům, i když někdy ještě úplně nerozumí jak jazyku, tak mentalitě kábulských obyvatel, jejich náboženským zvykům či složité situaci žen.

Fakta šokují

Pak je tu tichá Jasmína, střežící tajemství, které může ohrozit její život. Sunny se jí ujímá, když ji nalezne na ministerstvu pro ženské otázky poté, co se Jasmíně podařilo utéci mafii, které byla prodána, protože její rodina nedokázala splatit své dluhy. Nechybějí tu však ani muži, ani milostný trojúhelník.

Na začátku se člověk nestačí divit, co vše je v Afghánistánu běžné: kniha vtáhne do děje a šokuje. Posléze však sklouzne k rutině a předvídatelnosti a čtenářův zájem postupně uvadá. Ožije až před koncem, kdy hrdinové začínají jednat a děj graduje, sám závěr opět nepřekvapí.

Kavárnička v Kábulu

60 %

autor: Deborah Rodriguezová

nakladatel: Argo

překlad: Jitka Jeníková

320 stran, 298 Kč

Kavárnička je nejsilnější v místech, kdy si nehraje na vyprávění příběhu, kde je cítit její reálný základ zvyklostí nejen žen, ale celé muslimské společnosti. Mrazivé, smutné a pro naši společnost naprosto neuvěřitelné věci zapojuje nenásilně do zápletky a podává je s věcnou samozřejmostí, s níž je postavy zažívají a přijímají. V pozadí však zcela oprávněně zní jejich naléhavost.

Právě v pohledu rodilé Američanky na afghánskou kulturu prostřednictvím místních hrdinů je kniha sebevědomá a zábavná. Jako soudobá beletrie bohužel zdaleka tak dobře neobstojí.