Kateřina Tučková získala Cenu Josefa Škvoreckého.

Kateřina Tučková získala Cenu Josefa Škvoreckého. | foto: Petra Pikkelová

Škvoreckého cenu získala Tučková spolu se svými Žítkovskými bohyněmi

  • 1
Před dvěma lety byla Kateřina Tučková nominovaná na Cenu Josefa Škvoreckého za prvotinu Vyhnání Gerty Schnirch. Tehdy neuspěla, letos se jí to ovšem podařilo s románem Žítkovské bohyně. Laureátka v úterý převzala cenu i odměnu ve výši sto tisíc korun.

"Jsem velice ráda, cítím se poctěná a zdrženlivě hrdá, že mi byla udělena cena od autora, jehož literární práce si tak vážím. O to víc, že za jeho jméno se řadí pro mě důležití současní čeští autoři, kteří Cenu Josefa Škvoreckého získali přede mnou. Udělení ceny vnímám nejen jako hold mé knize, ale i jako hold bohyním a jsem ráda, že vůči jejich osudům nezůstala porota chladná. I když, možná v jejím rozhodování hrálo roli i cosi jiného. Ostatně bohyně byly specialistkami na sugesci, která údajně trvala až za hrob, tak kdo ví, co přesně porotu vedlo k udělení letošní ceny," říká s trochou nadsázky autorka.

Žítkovské bohyně se na pultech objevily v březnu a podle žebříčků se jich prodalo téměř třicet tisíc výtisků. "Nebývá u nás zvykem, že by se tak rozsáhlá próza držela na nejvyšších příčkách žebříčků nejprodávanějších knih," řekl Vladimír Karfík, předseda poroty Ceny Josefa Škvoreckého. 

Kateřina Tučková

Román popisuje osudy žen z Bílých Karpat, kterým se díky jejich léčitelským schopnostem říkalo bohyně. Jejich tajemství i osudy rozplétá nejmladší z nich, etnoložka Dora.

Podle Karfíka čtenáře nalákal především napínavý děj. "Pátrání po osudech léčitelek zaříkávaček probíhá jako v detektivce, ale velice nezvyklé detektivce. Součástí textu jsou fiktivní i autentické dokumenty z archivů STB i záznamy z psychiatrických léčeben. Malé folklorní dějiny se zde dostávají do velkého historického kontextu," říká k oceněnému dílu.

Seznam finalistů Ceny Josefa Škvoreckého 2012

Michal Ajvaz, Lucemburská zahrada (Druhé město) 2011
Vladimír Mikeš, Škodlivý prostor (Albatros Plus) 2012 
Petr Šabach, Máslem dolů (Paseka) 2012
Marek Šindelka, Zůstaňte s námi (Odeon) 2011
Kateřina Tučková, Žítkovské bohyně (Host) 2012

Autorka se v textu věnuje středověkým procesům s čarodějnicemi i pronásledování státní bezpečností.

"Bohyně pomáhaly v nouzi, díky sepětí s přírodou byly blíž tajemství života, narození i nemoci. Nejmladší z generace se pokusila vzepřít tradici, ale ta ji nepustila a stala se pro ni posláním i prokletím, i když v trochu jiném smyslu než jejím 'božským' předchůdkyním," dodal Karfík.

Přečtěte si fascinující příběh žen z Bílých Karpat

Stáhněte si úspěšný román Žítkovské bohyně jako e-knihu za 169 Kč

Tučková se stala šestou vítězkou literární ceny určené pro nejlepší českou beletrii.