Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Katedra animace FAMU slaví čtvrtstoletí. Tužka se studentům hodí stále

  8:58aktualizováno  8:58
Katedra animované tvorby pražské FAMU se letos ohlíží za svým jubileem i právě probíhající výstavou svých současných studentů v galerii AMU. „Vyrůstá tady silná a talentovaná generace mladých tvůrců,“ upozorňuje zakladatel katedry profesor Jiří Kubíček.

Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU | foto:  Dominik Hejtmánek

Vaše katedra slaví 25. výročí vzniku. Jakým způsobem to bude připomínat?
První akcí je právě probíhající výstava našich studentů v GAMU. Dne 30. března se zde uskuteční setkání našich současných studentů, absolventů, pedagogů naší katedry i studentů a pedagogů VŠUP a dalších kolegů a přátel animovaného filmu. Rádi bychom tím upozornili na skutečnost, že tady vyrůstá silná a talentovaná generace mladých tvůrců, která přebírá odpovědnost za další osudy tak úspěšného média, jakým je právě český animovaný film.

Zakladatel katedry animované tvorby pražské FAMU profesor Jiří Kubíček

Zakladatel katedry animované tvorby pražské FAMU profesor Jiří Kubíček

Vzhledem k tomu, že řádná katedra vznikla v roce 1990 počínaje novým školním rokem, tedy na podzim, hlavní oslavu plánujeme až do tohoto období. Jakou? Nechte se překvapit.

V roce 1990 se nově vznikající katedra musela vymezit vůči podobnému pracovišti na UMPRUM důrazem na dramatickou stránku díla. Držíte tuto linii dodnes? Je podle Vás pro animovaný film stále nejdůležitější dobrý scénář?
Na podstatu animovaného filmu existují dva hlavní názory. Jeden považuje za nejdůležitější jeho výtvarnou složku, která je animací oživena. V teoretické literatuře je tato „větev“ animovaného filmu nazývána „art in motion“, tedy „výtvarné umění v pohybu“. Druhý názor na animovaný film vychází z předpokladu, že je schopen vyprávět příběhy, je to tedy narativní umění podobně jako hraný film. Z tohoto hlediska ho považujeme za zvláštní specifický druh dramatického umění, v němž je výtvarná složka velmi důležitá, nicméně není ta hlavní. A jakmile přistoupíme na tento princip, vystoupí do popředí potřeba dobrého scénáře.

Protože věřte nebo nevěřte, stále se přesvědčujeme o tom, že bez dobrého scénáře nemůže vzniknout dobrý film, zatímco obráceně to neplatí. Dobrý scénář ještě nezaručuje dobrý konečný výsledek. Z tohoto hlediska je scénář jedním z nejdůležitějších prvků, zdaleka ne jediným, animovaného filmu.

Katedra musela během své existence zachytit digitalizaci a začlenit ji do svých osnov. Podařilo se to včas? Byl to těžký přerod?
Přerod z „analogu“ na „digitál“ byl těžký, stále je a i nadále bude. Je to způsobeno tím, že digitální animace vyžaduje naprosto jiné technické prostředky než animace klasická. A velmi nákladné softwary, u nichž je neustále nutné obnovovat licence. K tomu je třeba počítat s tím, že digitální technika velmi rychle stárne a je třeba ji neustále obnovovat.

To všechno stojí spoustu peněz, které FAMU ve svém rozpočtu nemá a ani nemůže mít. Technický pokrok je tedy závislý na úspěšnosti či neúspěšnosti řešení různých grantů. A to je vždy sázka do loterie, na niž se nedá spoléhat. Naštěstí se nám podařilo v roce 2008 a v roce 2013 vyřešit dva velké granty, takže v současnosti je naše katedra po technické stránce, řekl bych, na průměrné úrovni. Velkým problémem je také zařazení digitální animace do tříletého bakalářského studijního plánu.

Myslím, že se nám daří dobře zvládat tento náročný přerod po stránce pedagogické. Naši absolventi, kteří jsou v současné době špičkovými počítačovými animátory, se stávají pedagogy katedry.

Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU
Studenti k tvorbě animovaných filmů využívali přímo stěny galerie AMU

Chcete po studentech, aby stále uměli s „fyzickou“ tužkou? Ulehčil celkově nástup počítačů studium, nebo je to naopak?
Přesvědčením našich hlavních pedagogů – výkonných animátorů a režisérů je, že základem jakékoli animace je animace kreslená. Tužka je tedy stále hlavním „výrobním prostředkem“ našich studentů. Nemusí to však nutně být tužka klasická, může to být i tužka elektronická. Současná praxe je tedy taková, že někdo kreslí tužkou na papír a kresby skenuje do počítače a někdo kreslí elektronickou tužkou na tablet, tedy přímo do počítače. Podstatné je, že v obou případech se jedná o práci lidské ruky.

Pro počítačovou animaci platí obecně, jako ostatně pro řadu dalších oblastí, že je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Nejlepšími animovanými filmy jsou takové, kde jejich technologii vůbec nevnímáte. Tam, kde je počítačová animace prostředkem, to často dopadá dobře, špatné je to tam, kde je počítačová animace cílem.

Co Vy osobně hodnotíte jako největší úspěch katedry a kam všude se za těch pětadvacet let její absolventi prosadili?
Za největší úspěch naší katedry i dalších českých škol, kde vznikají animované filmy, považuji skutečnost, že díla jejich studentů udržují naživu úžasnou, i když velice pošramocenou tradici české animované krátkometrážní tvorby. Kdyby nebylo těchto škol, ještě nedávný „klenot“ naší kinematografie, by už neexistoval.

Fotogalerie

Díky tomu, že být dobrým animátorem znamená ovládat dobře několik řemesel, absolventi naší katedry se uplatňují leckde, paradoxně s největšími problémy právě v animovaném filmu. Ale to není jejich chyba, to je pouze obrázek toho, jak na tom v současné době médium animace v zemi Jiřího Trnky, Karla Zemana a Jana Švankmajera je.

Kromě animovaného filmu najdete naše absolventy mezi režiséry hraných filmů, mezi tvůrci Laterny magiky, mezi ilustrátory, tvůrci webových stránek, odborníky na digitální postprodukci, atd.

V posledních letech posbíral spoustu cen absolventský film Mythopolis - dá se považovat za nejúspěšnější dílo katedry?
Když katedra před dvaceti pěti lety vznikala, bylo podstatně méně festivalů animovaných filmů, než je teď. Samotný počet festivalových cen tedy ještě nemusí být tím nejdůležitějším kritériem. Rozhodně není jediný.

Dá se říci, že filmy našich studentů byly už od počátku existence katedry velice úspěšné. Připomněl bych nominaci filmu Eastern - Krvavý Hugo současného vedoucího katedry animace Aurela Klimta, jednoho z prvních absolventů, na studentského Oscara. Do nejužší nominace na Oscara se pak dostal i film Test Václava Švankmajera a Graffitiger Libora Pixy.

Velice úspěšné filmy pak byly i Babalon a Prasavci Michala Žabky, Piráti Jana Bubeníčka, Příušnice Marii Procházkové, I am bigger and better Martina Dudy, Chybička se vloudí Anety Kýrové-Žabkové, filmy M.O. a Malý Cousteau Jakuba Kouřila, Pandy Matúše Vizára a Nový druh Kateřiny Karhánkové. Film Mythopolis Alexandry Hetmerové získal významné ocenění jako nejlepší animovaný film filmových škol z celého světa sdružených v organizaci CILECT a řadu dalších festivalových cen. Rozhodně tedy patří mezi nejúspěšnější filmy katedry.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tom Cruise v hlavní roli filmu Barry Seal: Nebeský gauner
Nebeský gauner. Tom Cruise bude pilot, jenž pracoval pro Escobara i CIA

Měl pět dětí, skvěle placenou práci pilota ve službách kolumbijské drogové mafie i amerických bezpečnostních složek a klamnou víru, že ze všeho vybruslí. Kdo...  celý článek

Z natáčení filmu Jan Palach (19.8.2017)
VIDEO: K Rudolfinu znovu vjely ruské tanky. Točil se Jan Palach

Zástupy turistů přihlížely scéně, kdy na most v centru Prahy vjely ruské tanky. Natáčení filmu Jan Palach dospělo k výjevu z 21. srpna 1968, kdy titulní hrdina...  celý článek

Tom Cruise v hlavní roli filmu Barry Seal: Nebeský gauner
RECENZE: Vlk z Wall Street má bratra. A Nebeský gauner Cruise roli snů

Odporně bohatý dobrodruh za hranou zákona, který přesto okouzluje, znamená pro herce roli snů. Leonardo DiCaprio ji dostal ve Vlkovi z Wall Street, Tom Cruise...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.