Rabín Karol Sidon (z výstavy portrétů fotografa Pavla Brunclíka v Museu Kampa)

Rabín Karol Sidon (z výstavy portrétů fotografa Pavla Brunclíka v Museu Kampa) | foto: Pavel Brunclík

Literární podvrh roku? Rabín Karol Sidon je zřejmě Chaim Cigan

  • 5
Nový román Altschulova metoda, který vyšel minulý týden v rámci Velkého knižního čtvrtka v nakladatelství Torst, je zřejmě dílem rabína a spisovatele Karola Sidona. Napsal ho pod pseudonymem Chaim Cigan.

Cigan (obal)

Na skutečnost, že pravým autorem knihy může být Sidon, ve středu upozornil Český rozhlas – Radiožurnál. "Nemohu to potvrdit, ani vyvrátit," řekl nakladatel Viktor Stoilov. Jeden z blízkých Sidonových spolupracovníků ale uvedl, že Sidon skutečně Altschulovu metodu napsal.

Publikováním pod jiným jménem chtěl autor pravděpodobně oddělit svou aktuální literární tvorbu od dalších svých aktivit, zejména svého působení v židovské komunitě. Román je prvním dílem chystané tetralogie s názvem Kde lišky dávají dobrou noc.

Má sice formu politického a psychologického thrilleru, čtenáři v něm ale podle nakladatele najdou zejména bravurně napsaný napínavý příběh rozpjatý mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy. Autor v něm čtenáře seznamuje s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly.

Minirecenze MF DNES

Neskutečně komplikovaná próza, která odmění jen čtenáře, kteří mají pořádnou výdrž. Mísí středověk, židovství, Mojžíše i tajná policie, cestování duší, vězeňské cely i návraty v čase. Něco mezi monstrózní konstrukcí Chiny Mievilleho a konspirační teorií vzešlou z kabaly. Chaim Cigan, tajemný autor, jehož životopis uvedený v závěru knihy lze číst jako součást neuvěřitelného příběhu, píše kolosálně, ale jen pro podobně smýšlející fanoušky.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Klára Kubíčková

Na podporu své domněnky o Sidonovu autorství Radiožurnál připomněl, že právě on před lety režíroval Ciganovu divadelní hru Heleniny sliby. Cigan se měl narodit ve Smolenicích na Slovensku, ale podle rozhlasu v devadesátých letech v tomto regionu nežil žádný člověk toho jména. Existenci nemůže potvrdit ani manželka Rita, která po jeho smrti v roce 1992 údajně odjela k Aboriginům do Austrálie.

Radiožurnál požádal o vyjádření i Sidonova přítele, písničkáře a spisovatele Vlastimila Třešňáka, či autorku Ciganova životopisu Annu Tomáškovou, podle které se Cigan v emigraci v Kanadě živil jako překladatel technické literatury. Oba však odmítli.

Karol Sidon se narodil v roce 1942, od roku 1992 je vrchním zemským a pražským rabínem, je také spisovatel a autor divadelních her. V 60. letech byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů, od 70. let patřil k autorům ineditním, pracoval jako dělník a prodavač tisku, po podpisu Charty 77 byl propuštěn a následně byl zaměstnán jako topič.

V roce 1978 konvertoval k judaismu. V 80. letech byl pod nátlakem StB nucen emigrovat do Německa, kde studoval judaistiku. Do vlasti se vrátil počátkem 90. let.

,