Vary vyhrál maďarský příběh dvojčat za války, Hřebejk má cenu za režii

  • 20
Oceněné snímky 48. ročníku karlovarského festivalu spojuje téma minulosti, která ovlivňuje současnost. Hlavní cenu si odneslo maďarské drama Velký sešit, líčící kruté dospívání třináctiletých bratrů - dvojčat skrytých za války u tyranské babičky na venkově.

Z filmu Velký sešit

"Film vznikl podle románu, jenž se vyjadřuje krátkými úsečnými větami, ale mezi řádky prosakuje něco jako láska. A tu jsem chtěl zachytit," vyznal se režisér János Szász, nositel evropského Oscara za drama Vojcek.

Cenu za režii příběhu Líbánky, které do kin vstoupí v srpnu, si odnesl Jan Hřebejk. "Zajímala mě otázka svědomí, zda jsme zodpovědní za činy, které jsme spáchali jako děti," shrnul režisér drama svatebního dne, v němž se ženichovi zjeví minulost, kterou vytěsnil z paměti. Hřebejk už ve Varech před lety získal zvláštní cenu poroty za Krásku v nesnázích.

Zvláštní cenu hlavní poroty získala britská Pole v Anglii. "Už jsem tu jednou byl, a to v sekci Variety. Karlovy Vary mi otevřely obzory. Znám Cannes, Toronto i americké festivaly, ale do té doby jsem nikdy neviděl tu druhou stránku mince - úžasnou bohatost a rozmanitost evropské tvorby,"  řekl Ben Wheatley.

Vítězové 48. ročníku festivalu

Zvláštní uznání poroty získal polský film Papusza. "Chtěli jsme v příběhu romské básnířky vyvolat oživlé obrazy ze starých fotografií, černobílý formát byl pro nás jediné možné výtvarné řešení,“ řekla herečka Jowita Budnik.

"Myslím, že má hrdinka zase tak moc známá není, existují Romové, kteří ji uznávají, i Romové, kteří si před ní odplivnou. Jazyk jsem se učila několik měsíců," uvedla herečka Joanna Kauze.

Režisérka Alice Nellis s diváckou cenou ze 48. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech (6. července 2013)

Cenu diváků, k níž mu postačily pouhé dvě projekce den před závěrem festivalu, snad po smršti nadšení ani nemohl vyhrát nikdo jiný než Revival, příběh stárnoucích rockerů v režii Alice Nellis.

Hned za čtyři herečky převzal cenu režisér filmu Ptáče Lance Edmans. Americký film ocenila ekumenická porota za "nejhlubší a nejzralejší debut, jaký jsme kdy viděli". Edmans věnoval příběh o vině nevinných kraji, kde vyrůstal, severu státu Maine. "Chtěl jsem udělat film krásný, hrozivý a osamělý," řekl.

Mezi herci porotu nejvíce zaujal Ólafur Darri Ólafsson z filmu XL, který si zahrál alkoholika.

"Jako většina lidí na Islandu jsem vyrůstal mezi alkoholiky. Naštěstí se mi ten gen vyhýbá, ale při natáčení sexuální scén jsem si musel skleničku dát," nechal se slyšet oceněný herec a zároveň producent filmu. Mimochodem - i diváci se cítili jako po opici.

Ólafur Darri Ólafsson s cenou ze 48. ročníku filmového festivalu v Karlových
Z filmu XL

Ólafur Darri Ólafsson získal na 48. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech cenuz za výkon ve filmu XL (6. července 2013).

Tomu dala, tomu taky...

Porota své ceny rozdělila způsobem, jenž vyrovnané soutěži odpovídal.

Z filmu Hanba

Mezinárodní kritika odměnila příběh z jiného mrazivého konce světa, ruskou Hanbu, jejíž hrdinky marně čekají na návrat svých mužů, námořníků z ponorky Kursk.

"Je to příběh z města duchů, kde lidé berou havárie jako běžnou událost a stát se o ně vůbec nezajímá," shrnul režisér Jusup Razykov. "Když jsem se s ženami z Murmansku seznámila, pochopila jsem, že ony představují hrdinství, to ony slouží vlasti," dodala představitelka hlavní role Elena Korobejnikova.

Maďarský Velký sešit si připsal i kinařskou cenu Europe Cinemas Label. Přebíral ji producent Sandor Soth, protože režisér János Szász mezitím odjel na premiéru svého díla do New Yorku.

Evropští kritkové ocenili snímek tří režisérů s československým podílem Sametoví teroristé, líčící tři svérázné zástupce odboje.

Karlovy Vary - 48. ročník festivalu

Výsledky jednotlivých kategorií

  • VELKÁ CENA – KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS (25 tisíc dolarů)
    Velký sešit (Maďarsko, režie: János Szász)
  • ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY (15 tiséc dolarů)
    Pole v Anglii (Velká Británie, režie: Ben Wheatley)
  • CENA ZA REŽII
    Jan Hřebejk za film Líbánky (Česká republika)
  • CENA ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
    Amy Morton, Louisa Krause, Emily Meade a Margo Martindale za role ve filmu Ptáče (USA, režie: Lance Edmands)
  • CENA ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
    Ólafur Darri Ólafsson za roli ve filmu XL (Island, režie: Marteinn Þórsson)
  • ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
    Papusza (Polsko, režie: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze)
  • CENA NA VÝCHOD OD ZÁPADU (20 tisíc dolarů)
    Plovoucí věžáky (Polsko, režie: Tomasz Wasilewski)
  • ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
    Zázrak (Slovenská republika, Česká republika, režie: Juraj Lehotský)
  • CENA ZA NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM NAD 30 MINUT (5 tisíc dolarů)
    Roura (Rusko, Německo, Česká republika, režie: Vitalij Manskij)
  • CENA ZA NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM DO 30 MINUT (5 tisíc dolarů)
    Beach Boy (Velká Británie, režie: Emil Langballe)
  • ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
    The Manor (Kanada, režie: Shawney Cohen)
  • CENA NEZÁVISLÁ KAMERA
    Věci, tak jak jsou (Chile, režie: Fernando Lavanderos)
  • DIVÁCKÁ CENA
    Revival (Česká republika, režie: Alice Nellis)
  • CENA ZA MIMOŘÁDNÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII
    Theodor Pištěk, Oliver Stone, John Travolta
  • CENA PREZIDENTA MFF KV
    Vojtěch Jasný