knihy, literatura - ilustrační foto

knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Karel Steigerwald je fejetonový Kill Bill

  • 3
Politické strany čeká předvolební úkol: jaká bude jejich televizní kampaň? Výsledek dopadne jako vždy: buďto trapné šoty, nebo trapné kulaté stoly.

Politické strany čeká předvolební úkol: jaká bude jejich televizní kampaň? Výsledek dopadne jako vždy: buďto trapné šoty, nebo trapné kulaté stoly.

Takovou odpověď nabízí dramatik a novinář Karel Steigerwald hned v úvodních větách své nové knihy fejetonů Co s námi bude? Tato slova však napsal už koncem dubna 1998. Je tedy Steigerwald tak jasnozřivý? Jsou jeho soudy dlouhodobě platné? Nebo se mu tehdy jenom podařilo odhadnout situaci?

Na to dává čtenářům odpověď 177 fejetonů z let 1998 až 2006, které uveřejnil v MF DNES.

Kdo autora zná (pro pořádek připomínám, že Karel Steigerwald je můj redakční kolega - pozn. autora), ví, že ve svých názorech je velmi konzistentní a v dobrém smyslu slova konzervativní. Kdo jej nezná, bude po přečtení knihy zřejmě překvapený. Spíše příjemně.

Steigerwald je zejména ve své publicistické činnosti, a na zveřejněných fejetonech je to vidět, vyhraněný autor. Nenechává nikoho na pochybách, že jeho srdce bije v případě politiky napravo. Bývá za to hojně kritizován, jenže právě kvůli tomu je čitelnější a snáze pochopitelný.

Ideová rozbředlost je mu cizí, čímž polarizuje své čtenáře a vyvolává protichůdné reakce. Steigerwald však pracuje touto metodou záměrně. Vždy střílí do jasně určených terčů. Většinou představitelů sociální demokracie. Proto se Jiří Paroubek objevuje v knize na 43 stránkách, Miloš Zeman na 42, Vladimír Špidla na 39 a Stanislav Gross na 35. Zatímco jeho oblíbeného Václava Klause najdeme pouze na 12 stránkách a jméno Mirek Topolánek dokonce jen na dvou (zřejmě je pro něj absolutně nezajímavý).

Kniha však dokazuje, že autora zdaleka netrápí jen problémy politické (o čemž jsou jeho někteří kritici přesvědčeni). Zaměřuje se v širokém záběru také na otázky svobody, morálky, tolerance, etiky či například na diskriminaci starších lidí při hledání zaměstnání. A z textů čiší jeho sebevědomí.

Například na str. 249 ve fejetonu Zastane se mě i Paroubek z 11. listopadu 2005 provokuje: "Zkusím toto: Hitler byl největší státník všech dob. Následujme jej. Takové prohlášení musí vyvolat stíhání mé osoby." Chtěl tím dokázat, že se u nás jinak posuzuje doba nacismu a komunismu. Současně "vyzkoušel", jak funguje svoboda slova, jejíž omezování odmítá.

V jazykové šedi dnešní běžné novinářské produkce je pak Steigerwaldova mnohovrstevná a bohatá čeština pohlazením. V tomto směru mu může v našich denících konkurovat snad jen Jiří Hanák v Právu.

Lze pak knihu fejetonů Co s námi bude? k něčemu přirovnat a tím celkově zhodnotit? Herečka Uma Thurmanová v Tarantinových filmech Kill Bill postupuje proti svým protivníkům rázně. Nemá s nimi slitování. Je pevně přesvědčena, že si to zaslouží. Její víra ve správnost tohoto postupu je neotřesitelná. Vůči svým přátelům je však spíše opatrná. Podobné postupy většinou používá ve své nové knize i Karel Steigerwald. Je fejetonovým Kill Billem.

KAREL STEIGERWALD: Co s námi bude?
Fejetony z let 1998-2006. Albatros, 296 stran, doporučená cena 199 korun. Hodnocení MF DNES: