Členové skupiny Rolling Stones se před svým prvním koncertem v Československu...

Členové skupiny Rolling Stones se před svým prvním koncertem v Československu setkali s prezidentem Václavem Havlem. (18. srpna 1990) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Kameny se valí sem, ruské tanky ven. Havel se Stouny zadupal komunisty

Kapela slavných britských rebelů přijela do Československa poprvé v srpnu roku 1990, krátce po pádu režimu. Přímo na Hrad Rolling Stones pozval tehdy novopečený prezident Václav Havel.

Originální plakát ke koncertu Rolling Stones v Praze 1990

Po příjezdu do Prahy, 17. srpna 1990, se Rolling Stones ubytovali v hotelu Palace. Přímo naproti němu tehdy sídlila redakce MF DNES.

"Viděl jsem jim do pokoje přímo z kanceláře. Bylo naprosto úžasné, jak měla kapela na poličce vyrovnané energetické nápoje, to tady tehdy moc nebylo," vybavuje si hvězdnou návštěvu vedoucí fotoreportérů MF DNES Michal Růžička. Ještě večer Stouni povečeřeli s prezidentem a první dámou Olgou Havlovou.

Následující den vyrazila kapela na Pražský hrad. "Na Hradě se kouřilo. A jak... To si dřív nikdo nedokázal představit," dodává Růžička. Stouni se pak po Hradě porozhlédli. Prohlídku komnat tehdy vedl architekt Zdeněk Lukeš, a to za Havlova doprovodu.

Rolling Stones v Praze

Koncert skupiny Rolling Stones v Praze. (18. srpna 1990)
Členové Rolling Stones se setkali s prezidentem Václavem Havlem. Ten je do...
Členové skupiny Rolling Stones se před svým prvním koncertem v Československu...
Koncert skupiny Rolling Stones v Praze 18. srpna 1990 (Keith Richards a Ronnie...

Koncert na Strahově se pak konal přímo pod prezidentovou záštitou. Václav Havel byl totiž známý svojí blízkostí k rockové a alternativní hudbě. Akce podobně obřích rozměrů (historických i organizačních) se dosud v zemi nekonala. Je pravdou, že před listopadem 1989 už v Československu vystupovali třeba Depeche Mode nebo Cure. Ale koncert Stounů byl v době doznívající sametové revoluce hlavně symbolem konce totalitního režimu.

"Rolling Stones vždycky byli částečně protestní, hodně divoká kapela. Rozhodně nic, co by šlo s tím minulým režimem dohromady," řekl dříve České televizi hudební publicista Ondřej Bezr, dnes mimo jiné redaktor iDNES.cz. Také Ivan Martin Jirous, legendární člen Plastic People of the Universe, pronesl "památnou" větu: "Tak a teď konečně věřím, že komunisti jdou do hajzlu."

Čímž jen potvrdil motto akce se stotisícovou účastí: "Kameny se valí sem, ruské tanky ven." Dohoda o odchodu sovětských vojsk z našeho území byla uzavřena hned po sametové revoluci. I tak poslední transport Střední skupiny vojsk, jak se uskupení sovětské armády v Československu říkalo, opustil zemi až 21. června 1991, necelý rok po koncertu.

Autor snímku Michal Růžička

Narodil se v Praze. Od roku 1990 je fotoreportérem MF DNES. Fotografoval mnoho světových významných událostí, jako např. válku v Jugoslávii, rozpad Sovětského svazu, po válce v Perském zálivu kurdský exodus, v r. 1994 fotografoval genocidu v africké Rwandě. Dokumentoval také mnoho sportovních událostí, MS ve fotbale a letní i zimní olympijské hry v letech 2000 až 2010. Je držitelem celé řady ocenění z různých fotografických soutěží.

Fotograf Michal Růžička

Sestava Mick Jagger, Ron Wood, Keith Richards, Bill Wyman a Charlie Watts se představila na deštěm zmáčeném stadionu na Strahově. Koncert byl součástí veleúspěšného turné Steel Wheels - Urban Jungle a od začátku byl plánován jako charitativní. Výtěžek ve výši 4 milionů korun šel na pomoc tělesně postiženým dětem, jimž se věnovala nadace Olgy Havlové Výbor dobré vůle.