Muchův plakát k pantomimě Princezna Hyacinta

Muchův plakát k pantomimě Princezna Hyacinta | foto: Nadační fond Richarda Fuxy

Mucha stále táhne, ale výstavy lákají i na Kupku nebo Švankmajera

  • 0
V parných dnech může být pečlivě klimatizovaná obrazárna nečekaně příjemné místo k pobytu. A přes léto navíc dobíhají zajímavé projekty: Muchovy plakáty, grafiky Albrechta Dürera i obrazy, jimž tleskali v Soulu.

Přes léto se moc velkých výstav nerozjelo, to však neznamená, že by uměnímilovný turista neměl během prázdnin kam zajít. O víkendu je poslední možnost navštívit výstavu sochaře Huga Demartiniho v pražském Veletržním paláci, na kterou dosud přišlo takřka 14 tisíc lidí. Zítra se bude od 15 hodin konat také poslední komentovaná prohlídka. Na témže místě je dlouhodobě vystavena i Slovanská epopej Alfonse Muchy.

Až do 10. září je prodloužená další expozice lákající na jméno secesního výtvarníka. Muchovy plakáty ze sbírky tenisty Ivana Lendla si do Obecního domu již přišlo prohlédnout na 140 tisíc návštěvníků a s nejvyšší pravděpodobností výstava letos zlomí rekord.

S pražskou Národní galerií potom může návštěvník pomyslně procestovat kus kulturní Evropy. Šternberský palác na Hradčanském náměstí nabízí mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století (do 15. září), protilehlý Salmovský palác romantické malíře z Holandska a Belgie (do 1. září). Valdštejnskou jízdárnu pak obsadil Jan Křížek, který tvořil v 50. letech v Paříži. Jeho výstava trvá až do ­ 29. září.

Výběr z letních výstav

  • Alfons Mucha: sbírka plakátů
    Obecní dům, Praha
  • Jan Křížek: od 50. let žil a tvořil v Paříži
    Valdštejnská jízdárna, Praha
  • Vášeň, sen a ideál: secesní plastika
    Zámek Troja, Praha
  • Gerald Scarde: výtvarník Pink Floyd
    Museum Kampa, Praha
  • Josef Mikulka: 30. léta na fotkách
    Arcidiecézní muzeum, Olomouc
  • Sklo jako koncept
    GASK, Kutná Hora
  • Michael Rittstein: malířova nová tvorba
    Letohrádek Ostrov nad Ohří
  • Albrecht Dürer: poprvé mimo Německo
    Oblastní galerie Liberec

To nejlepší od Švankmajera

Galerie hlavního města Prahy až do listopadu nabízí dvojici výstav v zámku Troja: výběr z uměleckého skla a přehlídku české secesní plastiky. Milovníci fotografie ocení průřez současnou tvorbou, jenž se do 18. srpna představuje v Městské knihovně. Zaujmout může i výstava Jiřího Davida Křik paviánů (Colloredo-Mansfeldský palác, do 8. září) či retrospektiva Jiřího Koláře v domě U Kamenného zvonu, která potrvá do 29. září.

Přes prázdniny a až do 15. září trvají i dvě výstavy v pražské Galerii Rudolfinum: reprezentativní průřez tvorbou portugalského fotografa Carlose Relvase a první představení malíře Raqiba Shawa v Česku. Museum Kampa potom nabízí díla Gustava Klimta, Alfonse Muchy a Františka Kupky i výstavu britského karikaturisty Geralda Scarfa.

Karikatura od Geralda Scarfa

Roky ztracený plakát na koncert Rudolfa Frimla od Alfonse Muchy

Ladislav Šaloun, Děti z Krakonoše, 1902

Ostravská Galerie výtvarného umění má přes léto naplánovanou rekonstrukci, znovu otevřít by měla během října. V olomouckém Arcidiecézním muzeu je až do 15. září k vidění dílo fotografa Josefa Mikulky (1892-1975), dnes neprávem opomíjeného, ale ve své době ceněného dokumentaristy všedního dne. Do 29. září se tu představuje i výběr japonského umění z českých sbírek pod názvem Stín kvetoucí sakury. Spřízněné Muzeum moderního umění přináší dvě velká jména: Magdalenu Jetelovou a její projekty z let 1982-2013 (do 27. října) a retrospektivu Jana Švankmajera nazvanou Možnosti dialogu (do 15. září).

Kutnohorská Galerie Středočeského kraje nabízí do 1. září výstavu Špičky: Sklo jako koncept, jež představuje práce absolventek ateliéru profesora Kopeckého.

Ze Soulu do Plzně

Dozvuk filmového festivalu v Karlových Varech bude končit 25. srpna. Výstava ve zdejší Galerii umění nabízí průřez osmnácti lety spolupráce Michala a Šimona Cabanových s přehlídkou. V Letohrádku Ostrov do konce září trvá výstava Michaela Rittsteina nazvaná Galaktické manšestráky.

Albrecht Dürer, Adam a Eva

Výjimečný počin připravila na léto a až do 1. září nabízí Oblastní galerie v Liberci. Výstava více než dvou set grafik renesančního umělce Albrechta Dürera pochází ze soukromé sbírky v Německu a u nás se představuje poprvé. V souboru nechybějí známá díla Adam a Eva nebo Jezdci z Apokalypsy.

Světový úspěch na závěr. V Plzni přináší Západočeská galerie reprízu výstavy Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl. České umění z let 1903-1943 ze sbírek Národní galerie už se úspěšně představilo v korejském Soulu. Jedinečný soubor mají nyní možnost vidět návštěvníci Plzně. Ovšem už jen krátce, výstava trvá jen do 18. srpna.