Radúz Činčera stvořil také Kinoautomat, kde o vývoji děje rozhodují diváci.

Radúz Činčera stvořil také Kinoautomat, kde o vývoji děje rozhodují diváci. | foto: archiv rodiny

Kaleidoskop se vrací. Slavný vynález Radúze Činčery ožije na Můstku

  • 0
V novém pražském kině poběží původní snímky Radúze Činčery pro kaleidoskopickou stříbrnou "kouli". Vznikne i nový, který natočí jeho dcera Alena, známá dokumentaristka.

V roce 1986 se stal zjevením, teď zažívá vzkříšení. Sférický kaleidoskop, původní audiovizuální systém, který Radúz Činčera poprvé představil na světové výstavě ve Vancouveru s rockovým muzikálem The Scroll, vzbudil tehdy podobnou senzaci jako dříve v Montrealu jiný autorův vynález, slavný Kinoautomat. "Vedle tohoto programu působí Desatero přikázání od Cecila B. de Millea jako domácí video o prvních krůčcích dítěte," psali v The Orange County Register o nápadu, jehož základ tvoří zrcadlové rozvržení filmového obrazu do obřích rozměrů.

Nyní se optická hračka vrací do autorovy vlasti. Kaleidoskopické kino na pražském Můstku vzniklo právě podle Činčerova konceptu, návštěvník má dojem, že sleduje obrovskou trojrozměrnou kouli o výšce sedmdesáti metrů, jejíž povrch pokrývá nespočet drobných promítacích pláten. A na nich poběží dva filmy, které pro dané zařízení sám Činčera natočil a které se obsahem zaměřují především na zahraniční turisty, Praha ve vichřici dějin a Poklady české kultury. Brzy k nim přibude třetí, jejž připravuje režisérova dcera, známá dokumentaristka Alena Činčerová.

Proměny města

"Samozřejmě mě dojímá, že otcův kaleidoskop zase ožívá. Nicméně od časů jeho zrodu se obrazové technologie vyvinuly, dnes už jsou trochu jinde, a hlavně podoba Prahy se hodně změnila. Tatínek natáčel portrét metropole v době, kdy tu byl výkřikem moderní architektury jeden hotel," vysvětluje Činčerová, proč ve svém snímku zaznamená novější tvář hlavního města.

Radúz Činčera, od jehož narození loni uplynulo devadesát let, zemřel v roce 1999. Proslul jako tvůrce multimediálních projektů, jeho Kinoautomat, v němž o vývoji děje rozhodují hlasující diváci, nazval Time Magazine "mezníkem v dějinách kina". Také se dočkal vzkříšení, v obnovené verzi projel několik zemí a Činčerová jedná o dalších zahraničních cestách.