Eurosong - Kabát

Eurosong - Kabát | foto: Česká televize © Lenka Hatašová

Kabát jede na Eurovizi. Kdo jsou soupeři?

  • 32
Dvaapadesátého ročníku Velké ceny Eurovize se poprvé zúčastní i český zástupce: kapela Kabát se představí během svého tříminutového vystoupení s písní Malá dáma. S kým bude Kabát ve čtvrtek na semifinále v Helsinkách soupeřit?

Bulharsko: Elitsa Todorova & Stoyan Yankoulov
Duet, který spojil devětadvacetiletou zpěvačku a muzikanta Stoyana Yankoulova, přinesl oběma mezinárodní renomé, koncertovali až v Africe.

Izrael: Teapacks
V sedmičlenné kapele nechybí hráč na mandolínu a počítačový programátor. Od 90. let vydala sedm alb, kterých se prodalo na 300 000 kusů.

Kypr: Evridiki
Zpěvačka studovala v Paříži a Bostonu fonetiku, nauku o harmonii, hru na kytaru i tanec. V Eurovizi se objeví potřetí.

Bělorusko: Koldun
Dvaadvacetiletý zpěvák je doma označován za největší hudební objev posledních let. Vystudoval chemii, jeho snem byla kariéra v showbyznysu. Přihlásil se do ruské obdoby soutěže SuperStar a vyhrál.

Island: Eiríkur Hauksson
Sedmačtyřicetiletý zpěvák začínal v rockové skupině Start, jejíž píseň Sekur získala v roce 1981 islandskou cenu za skladbu roku. O dva roky později ji vyměnil za hardrockové seskupení Drysil.

Gruzie: Sopho
Jedenadvacetiletá kráska začala zpívat jako tříletá, studovala hru na piano a na hoboj. V roce 2004 vyhrála soutěž pro mladé talenty, slávu jí přineslo třetí místo v mezinárodní soutěži New Wave.

Černá Hora: Stevan Faddy
Dvacetiletý zpěvák se skotskými kořeny se zviditelnil v roce 2003 vítězstvím v klání Intro Karaoke, následně doma obdržel cenu Montefon za Objev roku.

Švýcarsko: DJ Bobo
Švýcarský muzikant, dýdžej a producent René Baumann mezinárodně prorazil v roce 1983. Na několik let ovládl svými vtíravými hity evropské diskotéky, na vrchol jej doma nyní vrátila skladba Vampires Are Alive.

Moldávie: Natalia Barbu
Osmadvacetiletá zpěvačka zahájila kariéru ve dvanácti letech na svatbách. Pak vystudovala konzervatoř a na violu začala hrát ve skupině Folk Music Band. Slávy se dočkala poté, co přesedlala k popu.

Nizozemsko: Edsilia Rombley
Pochází z muzikantské rodiny, ve třinácti vyrazila dech publiku v soutěži talentů, o rok později nastoupila do r’n’b kapely Dignity. V Eurovizi soutěží podruhé, v roce 1998 skončila čtvrtá.

Albánie: Frederik Ndoci
Sedmačtyřicetiletý skladatel a zpěvák platí doma za hvězdu. Prorazil v opeře, díky rozsahu se mu přezdívá Muž tisíce hlasů. Později se přeorientoval na latino pop.

Dánsko: DQ
Iniciály DQ skrývají třiačtyřicetiletého Petera Andersena. Prošel několika rockovými  kapelami, pak se přeorientoval na disko a pop a začal vystupovat v ženských šatech.

Chorvatsko: Dragonfly
Rockandrollová kapela v čele se zpěvačkou Ivou Gluhak vznikla v polovině devadesátých let, kdy hrála hlavně remake slavných skladeb. S nástupem Ivy začala tvořit vlastní skladby a vydala šest řadových alb.

Polsko: The Jet Set
Kapela ve své hudbě kombinuje několik stylů - r’n’b, rap, ale i pop a taneční muziku. První album vydala na začátku roku 2006, v domácím kole Eurovize soutěžila již loni.

Srbsko: Marija Šerifovic
Třiadvacetiletá zpěvačka je dcerou známé srbské etno muzikantky, první album vydala v roce 2003. Je označována za velký talent, má již několik mezinárodních cen.

Portugalsko: Sabrina
Mladá zpěvačka latino popu toužila odmalička po hudební kariéře, nejvíce ji prý baví živé koncerty. Na Eurovizi veze milostnou baladu Dance With Me.

Makedonie: Karolina
Kariéru sedmadvacetileté muzikantky odstartovala účast na festivalu Makfest. Tehdy jí bylo pouhých jedenáct let. První album vydala už o rok později, dnes je doma nejpopulárnější zpěvačkou.

Norsko: Guri Schanke
Tanečnice, herečka a zpěvačka, která účinkovala v téměř dvaceti muzikálech a televizních hrách a show. Na Eurovizi představí skladbu, kterou speciálně pro ni složil švédský rocker Thomas G:Son.

Malta: Olivia Lewis
Devětadvacetiletá zpěvačka má školený hlas, s nímž před lety objížděla lokální festivaly. Vyzkoušela spoustu stylů, nejraději má r’n’b, jazz a soul. Koncertovala v mnoha zemích po celém světě.

Andorra: Anonymous
Mladá teenagerovská kapela, která vznikla roku 2004 na základě obdivu ke skupinám Blink 182 a SUM 41. Sami tvrdí, že si plní svůj klukovský sen stát se rockovou star.

Maďarsko: Magdi Rúzsa
Jedenadvacetiletá zpěvačka vzešla loni z televizní soutěže, která z ní udělala maďarskou megastar. Doma je přirovnávána k mladé Janis Joplinové, díky emočně silnému hlasu ji miluje doslova celý národ.

Estonsko: Gerli Padar
Bývalá studentka jazzového gymnázia ve Švédsku vyhrála v letech 1994 a 1997 dvě estonské celostátní pěvecké soutěže, v Eurovizi doma uspěla letos až napotřetí.

Belgie: The KMG's
Kapela postavená na fanatickém zbožňování černošské muziky se věnuje mixu soulu, funky a diska ze 70. let. Jejich koncerty jsou proslulé živou show se světelnými efekty a humorem.

Slovinsko: Alenka Gotar
Devětadvacetiletá majitelka sopránu vystudovala hru na kytaru, piano a balet. Vystupovala v mnoha operách po celé Evropě, nyní je sólistkou v Salzburku a hostuje v Mariboru. Občas se svým školeným hlasem zavítá do světa popu.

Turecko: Kenan Dogulu
Jeden z nejpopulárnějších umělců Turecka studoval na mnoha školách doma i v Americe hru na piano a kytaru, ve své zemi je držitelem mnoha hudebních cen.

Rakousko: Eric Papilaya
Osmadvacetiletý zpěvák s indickoaustralskými kořeny založil svou první kapelu s názvem Milk v patnácti letech. Loni vyhrál rakouskou pěveckou soutěž Starmania, což výrazně zvýšilo jeho popularitu.

Litva: BONAPARTI.LV
Popová skupina, kterou tvoří neobvykle šest mladých tenorů, byla založena speciálně kvůli účasti v litevském národním kole Eurovize.