Julia Robertsová v pohádce o Sněhurce

Julia Robertsová v pohádce o Sněhurce | foto: outnow.ch /

Jsem něco mezi kuřetem a prostitutkou, říká o sobě Robertsová

  • 32
Její typický znak: úsměv "od ucha k uchu". Ve škole se jí kvůli němu spolužáci posmívali. Teď za něj Julia Robertsová inkasuje rekordní honoráře.

Jen málo hollywoodských hereček dokáže vzdorovat času jako ona. Julia Robertsová letos oslaví pětačtyřicítku, přesto se jí nebojí. Nemusí. Nikdy nebyla pěstěnou hvězdou sledující každou vrásku, svou kariéru postavila na úplně jiných základech.

"Na dívku jsem byla vždycky moc vysoká a chytrá, na dámu se zase neumím pořádně oblékat. Vlastně se ani nepovažuji za ženu, spíše jsem něco mezi kuřetem a prostitutkou," žertuje herečka, jejíž nejslavnější rolí se stala právě prostořeká dívka z ulice - Pretty Woman.

Rodačka ze Smyrny v americkém státě Georgia nikdy nesnila o herecké dráze. V dětství chtěla být veterinářkou, pak studovala žurnalistiku a hrála v kapele na klarinet. Do Hollywoodu ji spíš na zkoušku vzal starší bratr Eric Roberts, jehož televizní dráhu brzy zastínila z velkého plátna.

V roce 1988 zaznamenala průlom díky postavě jedné z číšnic v komedii Mystic Pizza, rok nato už měla oscarovou nominaci za ženské drama Ocelové magnólie a opět do roka druhou šanci na Oscara za Pretty Woman.

Z tenisek do šatů

Julia Robertsová v pohádce o Sněhurce

Julia Robertsová v rozhovoru pro MF DNES mluví o svém utrpení při natáčení klasického příběhu i o tom, co je dobrého na stárnutí.

Zkoušela sice i jiné žánry, sama si nejvíce cení politických thrillerů Případ Pelikán a Erin Brockovich - právě ta jí Oscara konečně vynesla. Jenže diváci si Robertsovou žádali znovu a znovu v romantických komediích, až podlehla.

Kupodivu odmítla roli v Zamilovaném Shakespearovi, zato však přijala Svatbu mého nejlepšího přítele, Notting Hill, Zlatíčka pro každého, Mou krásnou učitelku či milostnou road movie Jíst, meditovat, milovat. A vyhrávala.

Na počest jejího širokého úsměvu dokonce dali archeologové jméno Julie Robertsové devět tisíc let staré kostře ženy s dokonalými zuby, kterou nalezli v Bulharsku.

Herečka, jež klasický ideál nesplňuje, přesto boduje v žebříčcích krásy - ale také vlivu a peněz. Když přijala roli v Dannyho parťácích, kolegové George Clooney a Brad Pitt jí poslali pohled s textem: "Slyšeli jsme, že bereš za film dvacítku." Což byl žert narážející na skutečnost, že Robertsová jako vůbec první žena skutečně dostala "dvacítku" - ovšem dvacet milionů dolarů.

Konkrétně za Erin Brockovich v roce 2000, tedy čtyři roky poté, co stejnou hranici honoráře za jeden film prolomil Jim Carrey v komedii Cable Guy.

Od té doby si rekordní "dvacítku" ještě zopakovala, navíc bere procenta z tržeb, neboť její jméno zaručuje zájem, takže není divu, že se pravidelně umísťuje v žebříčku nejbohatších žen podle časopisu Forbes. Ale pravda také je, že svou práci bere vážně, třeba kvůli roli profesorky ve filmu Úsměv Mony Lisy absolvovala univerzitní výuku historie umění.

Julia Robertsová, George Clooney a Brad Pitt ve filmu Dannyho parťáci (2001)

Přitom si udržuje tvář "obyčejné ženské", která se svým druhým manželem, kameramanem Danielem Moderem, vychovává jejich tři děti, jezdí toyotou, osobně chodí na trh pro čerstvou zeleninu a ráda plete. Ostatně v pletařském kroužku se má odehrávat i příští film Julie Robertsové.