Cannes 2007 - plakát 60. ročníku filmového festivalu

Cannes 2007 - plakát 60. ročníku filmového festivalu | foto: Reuters

Jubiljení filmové Cannes začne „borůvkovou“ nocí

Ve stínu francouzského politického dění, bez povyku kolem nějaké americké superprodukce typu loňské Šifry mistra Leonarda, bez jasného favorita, ale přesto se vší slávou začíná ve středu v Cannes jubilejní 60. ročník zdejšího filmového festivalu.

Na jednu z největších událostí filmového roku se znovu sjíždí smetánka oboru i všichni okolo, kdo chtějí být vidět, a počet obyvatel jihofrancouzského letoviska
znovu stoupá z obvyklých 70 tisíc na dvojnásobek.

O Zlatou palmu letos usiluje dvaadvacet filmů, mezi jejichž tvůrci je i několik, kteří už toto nejvyšší festivalové ocenění získali, například Emir Kusturica, Quentin Tarantino nebo Gus van Sant.

Jedenáct režisérů jsou naopak úplní nováčkové. O vítězi rozhodne porota, v jejímž čele stojí britský režisér Stephen Frears a ve které je také turecký nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk.

Soutěžní pořad zahájí ve středu večer snímek hongkongského režiséra Wong Kar-waie My Blueberry Nights (Mé borůvkové noci), ve kterém se ve své první filmové roli představí americká jazzová zpěvačka Norah Jonesová. Taktovku nad předcházejícím oficiálním zahájením bude mít německá herečka Diane Krugerová.

Mimo soutěž bude kromě jiných předvedeno ve světové premiéře další pokračování Dannyho parťáků - Dannyho parťáci 3 - za přítomnosti hvězd, které v něm vystupují, například Catherine Zeta-Jonesové, Brada Pitta, Andyho Garcii nebo George Clooneyho.

Na festival, který proslavil filmy italského neorealismu, francouzské nové vlny nebo nekonformních tvůrců někdejší komunistické východní Evropy, se sjede také plejáda evropských a francouzských hvězd.

Po patnáctileté přestávce mezi nimi bude, a to jako čestný host, také Alain Delon, který přitom kdysi přísahal, že už do festivalového paláce nevkročí.

O pohodlí všech se starají nejpřednější hotely, které na dobu festivalu hlásí beznadějně plno už několik měsíců před ním. Jen v proslulém Majestiku se podle agentury AFP během dvanácti festivalových dnů otevře 15 tisíc lahví šampaňského a snědí se dvě tuny humrů, tři a půl metráku husích jater a padesát kilo kaviáru.

Česká republika není v soutěžních sekcích festivalu zastoupena. Čtyři české filmy se budou promítat v rámci filmového trhu, který se během festivalu pořádá a na který se akreditovalo asi 23 tisíc odborníků z celého světa.

Jsou to Vratné lahve Jana Svěráka, Tajnosti Alice Nellis, snímek Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela a Bestiář Ireny Pavláskové. Česká republika se bude na filmovém trhu prezentovat ve společném stánku se Slovenskem. Mimo jiné tam představí zlínský festival filmů pro děti a mládež.

Festival v Cannes se pořádá od roku 1946. O dva roky později se nekonal pro finanční potíže a v bouřlivém roce 1968 byl v polovině přerušen a nebyly uděleny žádné ceny.

Mezi filmy, které zde získaly hlavní cenu, jsou i některé opravdové legendy světové filmové historie, například Sladký život nebo Gepard.

Z českých filmových tvůrců byl v Cannes nejúspěšnější Vojtěch Jasný, který v letech 1959 až 1969 získal v různých kategoriích tři ceny za filmy Touha, Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci.

,