John Dee

John Dee

John Dee hovořil s anděly ústy podvodného alchymisty Kellyho

  • 4
Nahlédnutí do světa alžbětinského astrologa, alchymisty a mystika Johna Deeho nabízejí jeho komentované deníky, právě vydané v češtině.

Českého čtenáře asi hned zaujme, že kromě autora samého je hlavní postavou knihy Deníky Johna Deeho je Edward Kelly. Nejznámější alchymista dvora Rudolfa II. vystupuje v několika českých filmech i historických románech.

Od vědy k andělům

Deníky Johna Deeho (obal)

John Dee (1527-1608 nebo 1609) byl zřejmě největší anglický učenec své doby. Před jeho znalostmi se skláněla i královna Alžběta I. Vlastnil ve své době největší soukromou knihovnu na britských ostrovech, jejíchž pět místností bylo jakýmsi mimouniverzitním centrem vzdělanosti.

Dee dosáhl vynikajících výsledků v námořní navigaci, astronomii i astrologii, matematice či alchymii. Stupeň jeho vědění mu ale stále připadal nedokonalý. "Dostal se do podobné situace jako doktor Faust. Na rozdíl od něj se odmítl uchýlit k ďábelské magii a často si trpce stěžoval, že ho lidé neprávem označují za čaroděje a obviňují z černokněžnických praktik," píše autor doslovu Deníků György E. Szönyi.

Výměna manželek

Hluboce věřící protestant Dee se místo Mefista obrátil k andělům a snažil se prostřednictvím média porozumět jejich řeči. A právě zde nastupuje na scénu potulný a, jak víme, pochybný alchymista Edward Kelly. Deeho podle deníku poprvé navštívil 10. března 1582. Už při první seanci podle zápisků Kelly navázal kontakt s několika anděly a Deemu se tak prokázal jako ideální médium pro jeho mystické experimenty.

John Dee

Oba učenci se na následujících deset let spojili a byli v každodenním kontaktu. Cestovali spolu i po Evropě, mj. v roce 1584 do Prahy, kde byl Dee, dlužno dodat, že chladně, přijat Rudolfem II. Nějaký čas také žili společně v Třeboni na panství Viléma z Rožmberka, který byl podobně jako císař příznivcem alchymie a astrologie.

Vztah Deeho a Kellyho zašel přitom tak daleko, že - jak také poukazují deníky - dokonce zjara 1587 začali praktikovat tzv. doktrínu sdílení manželských protějšků, tedy jednoduše řečeno "výměnu manželek se vším všudy".

Život po životě

Deníky Johna Deeho, které vyšly v pečlivé přípravě Edwarda Fentona, mají zajímavé osudy i samy o sobě. Jejich autor některé pasáže či celé svazky rukopisů likvidoval, ukrýval  nebo dokonce zakopával. Část byla nalezena v polní zemině, část třeba v zapadlé cedrové truhle u jakéhosi londýnského cukráře. Autenticita těchto nalezených pokladů, neboť se jedná o jeden z prvních anglicky psaných deníků vůbec, ale byla potvrzena.

"Bondovská" šifra Johna Deeho

Ačkoli je John Dee postavou z hluboké historie, jeho stopy najdeme i v současné popkultuře.  Objevuje se v Meyrinkově Andělu západního okna i Foucaultově kyvadle Umberta Eka. Damon Albarn z britpopových Blur o něm napsal muzikál. A šifru 007, kterou Dee podepisoval svoje zprávy královně, si podle BBC vypůjčil Ian Fleming... No, pro koho asi?


Témata: Rudolf II.