Spisovatel John Banville přebírá z rukou Markéty Mališové Cenu Franze Kafky

Spisovatel John Banville přebírá z rukou Markéty Mališové Cenu Franze Kafky (Praha, Brožíkova síň pražské Staroměstské radnice, 25. října 2011). | foto: Michal Doležal, ČTK

Banville převzal Kafkovu cenu, v děkovačce zmínil porotu i spisovatele

  • 0
V pořadí jedenáctým laureátem prestižní mezinárodní Ceny Franze Kafky se stal irský spisovatel John Banville. Ocenění převzal v úterý v Praze. Autor titulu Pražské obrázky - portrét jednoho města ve své děkovné řeči zmínil nejen odbornou porotu, ale i Kafku samotného.

"Troufám si hádat, že kdyby tu dnes Kafka byl, jistě by užasl nad tím, že spisovatel z tak daleké země přebírá na Staroměstské radnici ocenění nesoucí jeho jméno," pronesl Banville ve své děkovné řeči. Vedle gratulací přijal i bronzovou sošku Franze Kafky od Jaroslava Róny.

V odborné porotě letos zasedli například britský nakladatel a vydavatel děl Samuela Becketta John Calder, francouzský literární kritik André Derval či germanista Kurt Krolop.

Banville přidá Kafku na poličku k Man Bookerovi

Literární kritik a spisovatel John Banville svou první knihu publikoval v roce 1970 (soubor povídek Long Lankin). Nyní je jako autor podepsán pod 18 romány. V Česku je znám například jeho román The Book of Evidence, kterou přeložil do češtiny Pavel Dominik. Vyšla v roce 1999 pod názvem Kniha doličná. Za román The Sea z roku 2005 Banville dokonce získal prestižní Man Bookerovu cenu - česky titul vyšel v překladu Richarda Podaného s názvem Moře.

Cenu každoročně uděluje Společnost Franze Kafky. Je určena autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost, náboženství a kulturu - tak jako Kafkovo dílo.

Dramatik, spisovatel a exprezident Václav Havel převzal Cenu Franze Kafky (Praha, 26. října 2010)

Udělována je za celou dosavadní tvorbu, přičemž alespoň jeden autorův titul musí být knižně vydán v českém jazyce. Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 dolarů.

Jediné mezinárodní literární ocenění v Česku si v minulosti odnesli například Ivan Klíma, Haruki Murakami, Arnošt Lustig, Elfriede Jelineková či Harold Pinter, pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu. Jejím držitelem je i kontroverzní spisovatel Peter Handke (rozhovor čtěte ZDE), loni ji za své dramatické, spisovatelské a esejistické dílo převzal Václav Havel.

,