Jistě, pane ministře

Jistě, pane ministře | foto: Divadlo na Vinohradech

Jistě, pane ministře pojí politiku s noblesou

  • 1
Legendární britský televizní seriál Jistě, pane ministře v České republice zdomácněl a stal se oblíbeným programem diváků všech věkových kategorií.

Výchozí pozice Divadla na Vinohradech, které se rozhodlo převést tento fenomén pod stejným názvem na jeviště, byla tedy přinejmenším nezáviděníhodná. Výsledek v režii Martina Stropnického však působí více než sympaticky.

Scénografie Miloně Kališe pracuje především s obřími poloprůsvitnými deskami. Na ně jsou situovány projekce, občas jsou herci v zákulisí nasvíceni zezadu a vpředu hrají pouze jejich siluety. Plochy také slouží jako otáčivé dveře, což je při rychlém pohybu postav praktické.

I umístění dvou různých prostředí (kanceláře a obýváku) vedle sebe na scéně je vkusné a funkční. Ministr tak může v mžiku přejít z jedné "místnosti" do druhé a jednotlivé obrazy hry plynule přecházejí do sebe.

Kromě výtvarné stránky lze za základ inscenačního úspěchu považovat dobře napsaný text Kristiny Žantovské. Autorka dramatizace se držela hesla, že méně je někdy více. Vybrala si několik témat, vtipně je rozvinula a nechala vygradovat. Inscenovaný scénář nepostrádá sitkomový charakter. Mimo to měla Žantovská velice dobré zázemí v hlavních aktérech.

Viktor Preiss hraje ministra pro administrativní záležitosti s lehkým nádechem britského humoru a upjatosti, s  velkou dávkou noblesy, ale hlavně s pozoruhodným šarmem. Pro ztvárnění své postavy využívá všechny dostupné prostředky – například velice pečlivě pracuje s mimikou či gestikou.

Roli má jako málokdo propracovanou do sebemenších detailů. Jeho interpretace na jedné straně předkládá typicky přetíženého a byrokracií zahlceného politika. Za oblekem "kravaťáka" se však na straně druhé Preissovi podařilo odkrýt lidskou tvář "normálního" pracujícího člověka. Z postavy v zásadě vykřesal vše, co se dalo.

Dlužno dodat, že kromě vlastních kvalit má Preiss též vynikající spoluhráče: Františka Němce – prospěchářského tajemníka nebo Jana Šťastného – distingovaného úředníčka, který dokáže svému nadřízenému vnuknout jakoukoli sebepitomější myšlenku.

Inscenaci dominují muži, jak tomu ostatně bývá povětšinou také v politice. V menších rolích však zazářily minimálně dvě ženy – Simona Postlerová coby manželka ministra a Daniela Kolářová jako předsedkyně parlamentní komise. Nad celým divadelním dílem pak neustále bdí britská královna Alžběta.

Režie ji na mnoha fotografiích nechala disponovat různými výrazy ve tváři, které často fungují jako ironický komentář situace. Zatímco tedy politici-muži pletichaří a handrkují se, Její královská Výsost-žena  elegantně mlčí.

JONATHAN LYNN & ANTHONY JAY - Jistě, pane ministře
Divadlo na Vinohradech, Praha, režie Martin Stropnický, hrají Viktor Preiss, František Němec, Jan Šťastný, Svatopluk Skopal, Simona Postlerová a další. Premiéra 15. února 2006, délka 120 minut.
Hodnocení MF DNES: