Ministr kultury Jiří Besser předal herečce Jiřině Jiráskové medaili Artis Bohemiae Amicis

Ministr kultury Jiří Besser předal herečce Jiřině Jiráskové medaili Artis Bohemiae Amicis | foto: ČTK

Jiřinu Jiráskovou pasoval ministr kultury na Přítelkyni českého umění

  • 3
Ministr kultury Jiří Besser předal ve středu večer na jevišti pražského Divadla na Vinohradech herečce Jiřině Jiráskové medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Při příležitosti jejích nedávných osmdesátin tak ocenil její dlouhodobý přínos a šíření dobrého jména české kultury.

"Je mi velkou ctí, že vám ji mohu předat právě já. Osobně si myslím, že jste tuto medaili měla dostat už dávno," řekl Besser. Toto ocenění spolu s kyticí žlutých růží jí odevzdal po představení úspěšné komedie Joa DiPietra nazvané Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane.

Repríza právě této inscenace, v níž Jirásková exceluje spolu s Michalem Novotným, Iljou Rackem, Petrem Kostkou, Janou Hlaváčovou a Lucií Štěpánkovou, musela být o víkendu kvůli zdravotní indispozici herečky těsně před začátkem představení zrušena. Herečka však hospitalizaci odmítla a odpočívala v domácím prostředí.

"Bylo toho na ni moc," připomněl řadu pracovních akcí v souvislosti s životním jubileem Jiráskové ředitel divadla Jindřich Gregorini. Herečka byla nejprve před čtrnácti dny hostem přímého přenosu rozhlasového pořadu Tobogan. Následující týden slavila přímo na jevišti se svými diváky. Nejprve v Divadle Bez zábradlí, kde hostovala v inscenaci Sonáta pro lžíci, a pak na Vinohradech. Přijal ji také prezident Václav Klaus.

Další reprízy inscenace Famílie se uskuteční 7. dubna, 3. a 17. května. Jirásková současně dovršila neuvěřitelných 60 let působení na vinohradské scéně, což připomíná i právě otevřená výstava fotografií a dokumentů na prvním balkoně. Členkou souboru je nepřetržitě od roku 1951 – od té doby tu nastudovala na 150 rolí. Úctyhodný je také seznam jejích postav filmových a televizních.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis udělují ministři kultury od roku 2000. Vyzdvihují tak práci významných osobností, které přispěly či přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Jako první ji převzal spoluzakladatel a umělecký šéf Laterny magiky Josef Svoboda. Mezi další držitele patří například fotograf Josef Koudelka, historik umění František Dvořák, herci Lubomír Lipský, Emília Vášáryová, Soňa Červená, sbormistr Miroslav Košler, dirigent Charles Mackerras, malířka Jitka Válová a nejnověji i režisér Otakar Vávra.

,