Filmové políčko Trnkových Starých pověstí českých před a po restaurování

Filmové políčko Trnkových Starých pověstí českých před a po restaurování | foto: NFA

Třicet kilometrů filmu. Trnkovy Staré pověsti byly digitálně vyčištěné

  • 12
Staré pověsti české od Jiřího Trnky z roku 1953 jsou prvním českým celovečerním animovaným snímkem, který podstoupil náročné digitální restaurování. Diváci se na něj mohou těšit tuto neděli v rámci zahájení filmového festivalu Finále Plzeň.

„Uvedení Starých pověstí českých je součástí našeho vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění loutkářství od počátku až po nejmodernější formy,“ říká programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko. Projekt hlavního evropského města kultury na restaurování v Národním filmovém archivu (NFA) přispěl.

Promítání v Plzni tak doplní dvojici výstav Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2, na kterých spolupracovali výtvarníkův syn a vnuk.

Ze Starých pověstí českých od Jiřího Trnky

Renovace filmu se pod dohledem lidí z NFA uskutečnila v renomované laboratoři v Maďarsku. „Snažíme se, aby film i v digitální podobě vypadal jako v době prvního uvádění. Na jednu stranu tedy odstraňujeme škrábance či nečistoty, které přinesl čas, na druhou stranu se snažíme zachovat podobu filmu vyrobeného v 50. letech minulého století s použitím tehdejší techniky a pracovních postupů a dostupné filmové suroviny,“ vysvětluje Anna Batistová z NFA.

V přípravě na digitalizaci provedli archiváři NFA rešerši ve stovkách archivních kartonů nezpracovaných fondů a výsledkem je 1 678 stran naskenovaných dokumentů týkajících se příprav, natáčení a uvádění filmu. Staré pověsti české jsou uchovávány na filmových materiálech různé generace, které mají dohromady délku téměř 30 kilometrů.

Až do pátku lze na obnovu Starých pověstí českých přispět na internetovém portálu Everfund. Dárce získá jeden z bonusů podle výše příspěvku.