Jiří Šulc: Operace Stonewall (obálka)

Jiří Šulc: Operace Stonewall (obálka) | foto: Euromedia

Jiří Šulc v novém románu připomíná úlohu českých válečných pilotů

  • 0
Spisovatel Jiří Šulc, který se v roce 2007 prosadil válečným bestsellerem Dva proti Říši, vydává nový román Operace Stonewall. Vrací se v něm opět do období 2. světové války.

Šulc patří mezi velmi úspěšné české autory. Jeho románové prvotiny Dva proti Říši (2007) se dosud prodalo 32 tisíc výtisků, následujícího románu Operace Bruneval (2008) 10 tisíc výtisků. Vloni na podzim vydal Knižní klub třetí autorovo prozaické dílo Mosty do Tel Avivu, jehož prodej se už vyšplhal na 8 tisíc výtisků.

Jiří Šulc: Operace Stonewall

Nový Šulcův román Operace Stonewall zavádí čtenáře do období Vánoc 1943. Německé námořnictvo zahajuje novou etapu jedné ze svých nejúspěšnějších operací – z Dálného východu vyplouvá pět osamělých, rychlých lodí. Jejich cílem je prorazit britskou námořní blokádu a dopravit v rozhodujícím roce války do Říše nedostatkové suroviny pro válečný průmysl.

Operační zpravodajské centrum britské Admirality o jejich cestě ví. Netuší ale, jak objevit tyto "lamače blokády" dřív, než se ocitnou v Biskajském zálivu pod ochranou ponorek, válečných lodí a letounů Luftwaffe. Odpovědí je operace Stonewall – Kamenná zeď. Spojené síly Královského námořnictva a Královských vzdušných sil musejí přehradit Atlantik a lodě se surovinami za každou cenu zastavit.

I když to ještě netuší, osm mužů z posádky bombardéru B-24 Liberator československé 311. perutě RAF se stane klíčovými hráči celé operace. Jen na nich bude záležet, zda nejdůležitější z pětice lamačů spojeneckou blokádou pronikne. Na hladině Atlantiku tak začíná hra na kočku a myš.

Kniha Operace Stonewall přesně rekonstruuje události, ke kterým ve zlomovém roce války skutečně došlo. Je příběhem o lidské odvaze a odhodlání. A opět dokazuje, že skutečný život je často mnohem napínavější než jakákoli fikce.

Jiří Šulc

Narodil se v roce 1969, vystudoval Právnickou fakultu v Praze. Patnáct let působil v bezpečnostních složkách České republiky, poté pracoval v Evropské komisi v Bruselu. Roku 2007 vydal debut Dva proti Říši, historický román o atentátu na Reinharda Heydricha. Za dílo obdržel Literární cenu Knižního klubu. O rok později vydal román Operace Bruneval, popisující polozapomenutou, ale klíčovou akci britských výsadkářů v obsazené Francii. Roku 2010 pak vyšlo jeho třetí prozaické dílo Mosty do Tel Avivu – špionážní příběh z doby začínající studené války o úloze Československa při vzniku státu Izrael.

Jiří Šulc

Autor knihu představí v sobotu 14. května na veletrhu Svět knihy. Beseda s autorem proběhne od 14 hodin ve Velkém sále, od 15 hodin následuje autogramiáda na stánku Knižního klubu (L101).