Jiří Suchý maluje žený rád

Desítky kreseb, fotografií a kostýmních návrhů vystavuje v Biskupském dvoře Moravské galerie v Brně známý zpěvák a herec Jiří Suchý. Jemným humorem, lehkou ironií, vstřícností a zejména několika desítkami výtvarných prací zahrnul své ctitele při vernisáži. Mnoho z nich jeho dobré nálady využilo k získání podpisu či vyjádření obdivu. Dvě místnosti v takzvaných Mramorových sálech v přízemí patří po měsíc desítkám kreseb, grafik, fotografií a kostýmních návrhů.

Přestože je Jiří Suchý známý spíše svou divadelní a hudební prací, výtvarné umění jej provází celý život a věnoval se mu dříve než divadlu. Od roku 1947 pracoval v reklamních ateliérech BaR, pozdější Propagační tvorbě, v roce 1955 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců. Divadlo Semafor zakládal spolu s Jiřím Šlitrem až roku 1959.

"Mezi jednotlivými kresbami, které tvořím den či týden, je třeba půl roku, rok nebo i dva roky pauza. Tím se vysvětluje, proč není výstava chronologicky řazena," přiznal nad obrázky sám autor a připomenul naopak preciznost svého kolegy Jiřího Šlitra.

"Jednou jsme měli na Strahově společnou výstavu. Ve Šlitrově pravém křídle byla vidět soustavná práce a postupný umělecký vývoj. U mě to muselo působit jako výstava čtrnácti malířů," dodal s úsměvem Jiří Suchý.

Návštěvníky v sále uvítá vitrína se Suchého podpisem, po nímž leží neodmyslitelný slamáček postavy Jonáše, štětce, tužka, uhel a pero. Pak už na ně čeká svět divadla, varieté, barů či přírody. Až na několik výjimek se jedná o malé práce, nejčastěji perokresby.

"Společným prvkem téměř všech je pak ženské tělo," poznamenal při zahájení výstavy ředitel hostitelského Moravského zemského muzea Petr Šuleř.

"Ale nemaluju jen dívčí těla, najdou se tu i jiné věci, tři čtyři," bránil se s úsměvem čilý jednasedmdesátník. Nakonec ale přiznal, že ženské tělo ztvárňuje rád. "Je to jako bych je hladil," poznamenal autor.

Návštěvníci najdou v Mramorových sálech i fotografické akty či kostýmní návrhy pro známé postavičky Jonáše či Žofie Melicharové ztvárňované Jitkou Molavcovou. Suchý v Brně nevystavuje poprvé a na jihomoravské město nemá nejlepší vzpomínky - jeden obrázek mu zde ukradli. "Zloděje nazývá Skvrna Brna," dodal Petr Šuleř.

Sám Jiří Suchý své kresbičky za umění nepovažuje. "Kdybych si ale myslel, že je to špatné, tak bych je nevystavoval. Spíš jde o ozvěnu mé minulé profese," podotkl autor.

Z výstavy Jiřího Suchého v Biskupském dvoře v Brně. (12.2.2002)

Z výstavy Jiřího Suchého v Biskupském dvoře v Brně. (12.2.2002)

Z výstavy Jiřího Suchého v Biskupském dvoře v Brně. (12.2.2002)

Jiří Suchý v letošním rozmarném létě. "Budu bloumat po světě, lámat smutku pečetě," praví v jednom svém textu. Se smutkem musí zápolit právě teď, kdy mu voda poničila divadlo.

,