Hradišťan - Jiří Pavlica - Hradišťan - primáš kapely Jiří Pavlica. (4. července 2004) | foto: Michal Žák, iDNES.cz

Jiří Pavlica: Mám k Velehradu intimní vztah

  • 3
Na velehradských slavnostech vystupuje každým rokem. Duchovní rozměr a energie tohoto poutního místa ho fascinuje a inspiruje.

Řeč je o primáši Hradišťanu, zpěváku a skladateli Jiřím Pavlicovi. Pravidelně na Velehradě hraje lidem na Koncertu lidí dobré vůle na slavnostech svatých Cyrila a Metoděje, nebude chybět ani letos.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Speciál Dny lidí dobré vůle Velehrad 2006

Tentokrát je pro Jiřího Pavlicu vystoupení na Velehradě mimořádně slavnostní ještě z jednoho důvodu. Bude to totiž krátce po premiéře mimořádně náročného projektu s pražským symfonickým orchestrem FOK, pro který napsal známý hudebník ze Starého Města suitu Chvění.

Premiéru měla tato skladba na festivalu Smetanova Litomyšl. Reprízy jsou naplánovány v září na pražských  koncertech ve Smetanově síni Obecního domu. Kromě Jiřího Pavlici, Hradišťanu a orchestru FOK v unikátním projektu účinkují také pěvci ze Sibiře.

S Hradišťanem je mohli vidět už návštěvníci koncertu, který se minulý týden uskutečnil v zámku v Bystřici pod Hostýnem. Dalším hostem projektu je americká gospelová zpěvačka Brenda Jackson, která se po vystoupení na Smetanově Litomyšli představí také divákům ve Zlínském kraji - na úterním velehradském koncertu.

Jiří Pavlica se s muzikou Hradišťan často pouští do podobných fůzí, v nichž se setkávají hudební motivy a muzikanti různých etnik ze všech koutů světa. Například s africkým hudebníkem Dizu Plaatjiesem vydal Pavlica album Mys dobré naděje, nahrál také desku s japonským multiinstrumentalistou Yaskazem.

Také duchovní křesťanská témata jsou Jiřímu Pavlicovi blízká. Složil vánoční mši, kterou nazval Misa brevis. Ve velehradské bazilice každým rokem pořádá vánoční štěpánské koncerty. Tradičně účinkuje i na Koncertu lidí dobré vůle v rámci cyrilometodějské pouti.

„Hrajeme na velehradských koncertech už od samých začátků. U prvních ročníků jsem se podílel i na jejich dramaturgii. Hradišťan má na Velehradě i jakousi roli hostitelů, pravidelně tento koncert začínáme Velkomoravským chorálem, zhudebněným staroslověnským textem svatých Cyrila a Metoděje. Roli hostitelů budeme plnit i letos a tradičně budeme koncert zahajovat i končit,“ říká Jiří Pavlica.

Co pro vás znamená poutní místo Velehrad? Máte k němu určitě blízký osobní vztah…
Můj vztah k Velehradu samozřejmě nesouvisí jen s koncerty, ale je daleko hlubší. Narodil jsem se v Uherském Hradišti a žiji ve Starém Městě, odkud je to na Velehrad kousek. To místo vnímám velmi výrazně jako významné duchovní centrum. A v posledních letech také jako centrum setkávání se kultur a různých duchovních směrů z východu i ze západu. K Velehradu navíc mám svůj velmi silný osobní, soukromý a intimní, vztah.

V sobotu měl premiéru váš projekt s pražským symfonickým orchestrem FOK. Můžete jej přiblížit?
Tento projekt se jmenuje Chvění. Byl jsem požádán symfonickým orchestrem FOK, abych vytvořil celovečerní pořad. Napsal jsem suitu nazvanou Chvění s podtitulem Suita dialogů. Celá skladba je o dialozích. Vedeme se symfonickým orchestrem společně hudební dialog mezi sebou, ale také dialog s minulostí, dialog historický. Při té příležitosti jsem zhudebnil opět jeden ze staroslověnských textů svatého Cyrila a také předmluvu k Dalimilově kronice, která je nejstarší česky psanou písemnou památkou. Budou tam také dialogy etnické a zahraniční hosté. Zhudebnil jsem proto i altajskou poezii. Zpívají ji tři altajští zpěváci hrdelním alikvotním zpěvem. Dalším hostem je americká zpěvačka Brenda Jackson, kterou doprovázíme s Hradišťanem. Zpívá americké gospely. Vedle toho jsou tam také dialogy o naději. To jsou zhudebněné básně Vladimíra Holana, Jana Skácela nebo Jířího Brabce.

Proč jste vaší skladbě dal jméno chvění?
Celá suita je zarámována motivem chvění, protože co je bez chvění, to není pevné. Pokud se každý cítíme být pevný v tom svém, jsme schopní ve své pevnosti vést dialog s jinými. Rád bych, abychom se dopracovali k tomu vzájemnému chvění. K pevnosti na straně jedné a na druhé straně k chvění z radosti, že jsme se dospěli k našim dialogům a že se tyto dialogy podařily. To je podstata celého projektu, který jsem psal půl roku. Je to práce pro celý symfonický orchestr, pro Hradišťan, pro skupinu Jumping Drums, která tam také účinkuje, pro americkou pěvkyni Brendu Jackson a trio Altai Kai ze Sibiře.

Chystáte se tento projekt nahrát i na kompaktní disk a vydat?
Uvidíme. Předpokládám, že ano.

Americká zpěvačka Brenda Jackson bude účinkovat i na velehradském koncertu. Budete ji s Hradišťanem doprovázet i tam?
Ano, jeden z gospelů bychom měli společně zahrát i na Velehradě. Vyloučena ale nejsou ani další překvapení. Možná budeme doprovázet Martu Kubišovou nebo Petra Koláře. To vše ale ještě není rozhodnuto.

Vidím, že skutečně velice rád experimentujete a pouštíte se do nových věcí s novými lidmi...
Takový je život. Nemůžeme ustrnout na jednom místě.