Julia Jentsch, Jiří Menzel a Zuzana Fialová - Berlinale 2007

Julia Jentsch, Jiří Menzel a Zuzana Fialová - Berlinale 2007 | foto: ČTK

Jiří Menzel dostal v Berlíně cenu kritiků

  • 10
Český film režiséra Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále získal na filmového festivalu Berlinale cenu Mezinárodního svazu federace filmových kritiků (FIPRESCI).

Oznámila to agentura DPA s tím, že tato finančně nedotovaná cena bude tvůrcům předána dnes na
slavnostním večeru.

Už zájem o dnešní tiskovou konferenci tvůrců Anglického krále naznačoval, že se "něco děje". Zúčastnilo se jí kolem dvou set zahraničních novinářů. Potlesk a volání "bravo" hlavně z úst bulharských novinářek přivítaly vedle režiséra Jiřího Menzela především bulharského herce Ivana Barneva a dále Oldřicha Kaisera a německou herečku Julii Jentschovou.

Podle agentury DPA "mnozí diváci Barneva považují za kandidáta, který má největší vyhlídky na ocenění za herecký výkon letošního Berlinale". Film byl dnes dopoledne představen jen akreditovaným novinářům.

"Je to krásný Hrabalův román a nabídli mi za jeho adaptaci slušný honorář," šokoval zprvu režisér přítomné odpovědí na otázku, co ho na námětu fascinovalo. Barneva prý poznal při divadelních režiích v Sofii jako schopného a inteligentního herce, který vzhledem i šarmem nejvíce odpovídal jeho představě románového hrdiny v mladším věku.

"Vysmíval jsem se lidské hlouposti, jejímž výplodem je nacismus i komunismus," zvážněl Menzel. Když poprvé uviděl Jentschovou, hned věděl, že je tou, kterou hledá. Vysvětloval pak, proč oproti předloze změnil závěr filmu. "Ten není verbální, těžko lze obrazem popsat úvahy starého člověka. Nakonec jsem si vypůjčil slova z jiné Hrabalovy povídky: Tady mají dobrý pivo, sem budu chodit," uvedl.

"Scénář mě fascinoval, do té doby jsem nikdy nic takového nečetla," řekla Jentschová, která s režisérem dlouho o roli diskutovala. "Popsal mi ji tak, že jsem se už nerozmýšlela a chtěla sloužit příběhu," dodala herečka. Vloni byla za svůj výkon ve filmu Sophie Schollová - Poslední dny vyhlášena nejlepší evropskou herečkou roku, předloni za ni v Berlíně dostala Stříbrného medvěda.

Také Oldřich Kaiser na setkání s novináři mlžil, když připouštěl, že dlouho s Barnevem licitovali, kdo komu má být podobný. "Dlouho jsme se pozorovali, vzájemně se navštěvovali a studovali se," uvedl. Barnev na tom nevidí nic zvláštního, vše prý způsobil režisér, když si je vybral.

"Mně řekl, že mladého Jana Dítěte už má a teď shání zdevastovaný ksicht - proto se obrátil na mě," vysvětlil Kaiser. Menzel dal k dobru historku o tom, jak se Barnev zhrozil, když Kaisera poprvé uviděl. Nedovedl si totiž představit, že tak bude "ve stáří" vypadat.

Snímek s rozpočtem 85 milionů korun získal jedenáct nominací na České lvy, jejichž držitelé budou vyhlášeni 3. března v Praze.

Právě Menzel, držitel Oscara za přepis Hrabalových Ostře sledovaných vlaků, získal v roce 1990 na jubilejním 40. ročníku berlínského festivalu za Skřivánky na niti hlavní cenu Zlatého medvěda. Natočil ho už koncem 60. let a za totality patřil k takzvaným trezorovým snímkům, které se nesměly promítat.

V českých kinech atakuje návštěvnost "anglického krále" půlmilionovou hranici. Od konce ledna má svého zahraničního distributora, společnost Bavaria Film International se sídlem v Mnichově.

Její zástupci dnes řekli, že zatím byl prodán do Argentiny, Chile, Brazílie, Paraguaye, Uruguaye a na Tchaj-wan. Čeká se na kritiky v tisku a reakce distributorů v německy mluvících zemích.

Jedna z nejstarších cen
Jury FIPRESCI patří k vůbec nejstarším neoficiálním porotám, neboť FIPRESCI vzniklo na začátku 30. let. Působí ve čtyřech desítkách zemí a obesílá zhruba stejný počet festivalů. FIPRESCI vznikla s cílem propagovat a rozvíjet filmové umění a dohlížet na profesní zájmy.

"Hledali jsme koprodukční partnery i z německé strany. Už proto, že uvažovaný rozpočet ve výši 85 milionů korun byl zhruba čtyřikrát větší, než stojí obvyklý český film," uvedl ještě před dnešní oficiální projekcí na Berlinale producent Robert Schaffer ze společnosti AQS jakoby tušil, jak prestižní cena "anglického krále" čeká.

"Jsem rád, že se snímek nakonec podařilo natočit i bez této pomoci. Ti, na které jsme se obrátili, možná teď mohou litovat, že do toho s námi nešli," uvedl Robert Schaffer.

,