Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jiří Gruša převzal Seifertovu cenu

  11:03
Jiří Gruša, básník, prozaik, esejista, překladatel a také diplomat, nyní český velvyslanec v Rakousku, v úterý ve dvoraně pražské Živnostenské banky převzal Cenu Jaroslava Seiferta. Tradičně se vyhlašuje už v předvečer výročí narození Jaroslava Seiferta (23. září), uděluje se pak v některém z následujících týdnů.

Devítičlenná porota Grušu odměnila za sbírku básní a krátkých próz Grušas Wacht am Rhein aneb Putovní ghetto; loni ji vydalo nakladatelství Paseka a letos na jaře se objevila v nominacích nově založené ceny Magnesia Litera. Knížka shrnuje Grušovy česky psané texty, které vznikaly v letech 1973-1989. Pro autora to byly těžké a dramatické časy. Po podpisu Charty 77 strávil pro údajné pobuřování dva měsíce ve vyšetřovací vazbě; před návratem z literárního stipendia v Americe byl v roce 1981 zbaven československého občanství. Uchýlil se pak do SRN, kde žil jako spisovatel a překladatel z povolání.

"Je to jen jedna z mnoha míz/ které si do nás vyrazily/ je to jen enigma a kvíz/ v jazyce jménem tyrylili," píše Gruša v oceněné sbírce, básni nazvané Poznámka o poesii - tu sepsal v roce po návratu z nemocnice v anglickém Talbooth, kde se ze svých psychotických běsů léčil jiný český básník-exulant, Ivan Blatný.

"Jiří Gruša sice nepsal patrně tak lehce a tak bezstarostně, jak působí verše Ivana Blatného, ale společná zkušenost exilu, kdy oba básníci nežili obklopeni zvukem své řeči, zanechala viditelně podobné stopy na jejich poezii. Stačil krátký americký pobyt, aby do Grušových veršů pronikl angličtinou a německý pobyt němčinou. Jazyk se může stát básníkovi radostí i trýzní," poznamenal ve svém laudatiu předseda poroty, literární kritik Vladimír Karfík.

Seifertovu cenu letos posedmnácté udělila Nadace Charty 77; od roku 1993 ocenění sponzoruje Živnostenská banka čtvrtmilionem korun, součástí ceny jsou též plastika, symbol nadace a grafika akademického malíře Emanuela Ranného. Ocenění ustavil den po smrti Jaroslava Seiferta (10. ledna 1986) jaderný fyzik František Janouch. Chtěl tak předejít tomu, aby si jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu nepřivlastnil tehdejší režim. První Seifertova cena vyhlášená ve Stockholmu putovala do rukou Slováka Dominika Tatarky. Tehdy byl v porotě právě Jiří Gruša a Václav Havel, Milan Jungmann, Milan Kundera, A. J. Liehm, Sylvie Richterová, Josef Škvorecký a Jan Vladislav. Podle výroku Milana Kundery by smyslem této pocty "nemělo být vytvořit jakýsi panteon, ale rekonstruovat skutečnou hierarchii kulturních (literárních) hodnot". Po slovenském prozaikovi cenu získávali výhradně čeští tvůrci, například Ludvík Vaculík, Ivan Diviš, Jiří Kolář, Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Pavel Šrut či loni Zdeněk Rotrekl.
O češtině a němčině i o kombinaci diplomata a spisovatele Jiří Gruša v pondělí také vyprávěl v pražském Goethově institutu. V přeplněném sále, kde se opozdilci tísnili i ve dveřích, diskutoval s chilským spisovatelem a scenáristou Antonio Skármetem, současným velvyslancem v Berlíně. Na otázku, zda se považuje za německého či českého autora, Gruša odpověděl: "Cítím se českým spisovatelem, který píše německy." Četl tu též ze svých básnických sbírek a z esejů Česko - návod k použití, které napsal na výzvu mnichovského nakladatelství Piper Verlag a jež loni vyšly v češtině.

Jiří Gruša se narodil roku 1938 v Pardubicích. Vystudoval filozofii a historii na FF UK, v 60. letech spoluzakládal literární časopis Tvář, působil v týdeníku Nové knihy, čtvrtletníku Výběr z nejzajímavějších knih a v listu Zítřek. V roce 1969 byl stíhán za zveřejnění osmi kapitol z románu Mimner, které vyšly v Sešitech pro literaturu a diskusi. Od počátku 70. let vystřídal řadu zaměstnání, po vypovězení z ČSSR žil hlavně v Německu, od roku 1990 byl sedm let československým a pak českým velvyslancem v Bonnu. Poté se na několik měsíců stal ministrem školství a od roku 1998 je velvyslancem ve Vídni.

Jiří Gruša Napsal kupříkladu básnické sbírky Torna (1962), Světlá lhůta (1964), Cvičení mučení (1969), knížku pro děti Kudláskovy příběhy (1969). V letech 1970-1989 vycházely jeho knihy pouze v samizdatu či v zahraničí, zmiňme prózy Dotazník (1978), Dámský gambit (1979), Dr. Kokeš Mistr Panny (1984), německy psaný esej Franz Kafka aus Prag (1983) či román Janinka (1984).

Jiří Gruša poté, co převzal Seifertovu cenu. 26. listopadu 2002.

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

RECENZE: Uvolněný, bezprostřední večírek. Anna K. pokřtila album Údolí včel

26. dubna 2024  19:50

Premium Zpěvačka Anna K. pokřtila v pražském Foru Karlín aktuální album Údolí včel – za titulní skladbu...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...