Ministr kultury Jiří Balvín (vpravo) měl schůzku také s Jiřím Fajtem. Ten se má...

Ministr kultury Jiří Balvín (vpravo) měl schůzku také s Jiřím Fajtem. Ten se má od 1. září ujmout funkce generálního ředitele Národní galerie. | foto: Michal Šula, MAFRA

Jiří Fajt bude šéfem Národní galerie, formálně však až od ledna 2014

  • 1
Generálním ředitelem Národní galerie v Praze bude od 1. ledna 2014 historik umění Jiří Fajt. Ministr kultury Jiří Balvín to řekl po jejich úterní schůzce. Balvín tak potvrdil rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Hanákové, které původně zpochybňoval.

Hanáková Fajta jmenovala již k 1. září, ale Balvín s Fajtem se dohodli, že pracovat začne sice skutečně od září, ale do funkce nastoupí až na začátku příštího roku.

"Dohodli jsme se, že datum jmenování ředitelem Národní galerie se nemění, ale mění se datum nástupu do funkce. Ale od 1. září začnu pracovat. Zatím nemám ponětí o organizačních záležitostech, jaké závazky ta instituce má, jaký má dramaturgický plán. Od 1. září se proto začnu scházet s relevantními lidmi, navíc potřebuju prostor k modifikaci své koncepce," řekl Fajt.

Počátkem července ministryně v demisi Hanáková Fajta jmenovala s tím, že by se ředitelem měl stát 1. září. Balvín označil tento krok ministryně těsně před jejím odchodem z úřadu za nevhodný. Také někteří odborníci s ohledem na politickou situaci rozhodnutí kritizovali, ale nezpochybňovali Fajtovy kvality. Fajt již dříve uvedl, že své jmenování vnímá jako odborné a nepolitické.

Ministr po první schůzce s Fajtem prohlásil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele NG, tedy 1. září. Fajt uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.

Fajt se zúčastnil již dvou konkurzů na ředitele NG v letech 2010 a 2011. V dubnu 2010 jej výběrová komise doporučila do čela instituce jmenovat, ale exministr úřednické vlády Václav Riedlbauch nechal definitivní rozhodnutí o nástupci Milana Knížáka na dalším ministrovi, kterému jen doporučil trojici finalistů. Bývalý ministr Jiří Besser (TOP 09) ovšem vyhlásil nové výběrové řízení, z něhož vzešel ekonom Vladimír Rösel.

Třiapadesátiletý Fajt v NG pracoval v letech 1993 až 2000, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Z NG odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, "aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem." Od té doby působí renomovaný historik umění zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.