Jiří Bartoška

Jiří Bartoška | foto: ČTK

Jiří Bartoška se v thrilleru postaví tsunami

  • 2
Jiří Bartoška odletěl na deset dní do Thajska, aby dokončil natáčení třídílného televizního thrilleru Vlna, inspirovaného tragickými událostmi z konce roku 2004.

„V Thajsku budeme natáčet sekvence odehrávající se o Vánocích 2004 v letovisku, kde se setkávají dva čeští kamarádi Adam a Robert, jejichž osudy podstatným způsobem ovlivní Tsunami,“ prozradil režisér Jiří Svoboda.

Vlna popisuje příběh muže, který tsunami přežil a v bezvědomí jej převezli do Prahy. Po probuzení se potýká se ztrátou paměti a postupně si vybavuje útržky z minulosti.

Druhou linii vyprávění tvoří příběh dvou kamarádů, které v sedmdesátých letech spojovalo hraní v bigbeatové kapele. Po emigraci jednoho z nich se ale jejich cesty rozdělily.

Scény, ve kterých se Adam v podání Jiřího Bartošky vrací do vlasti a pomalu se mu vrací paměť a fyzické síly, se natáčely za plného provozu v kladenské nemocnici.

„V této fázi do jeho osudů vstupují nové postavy, které se k němu hlásí, zatímco on ještě neví, kdo vlastně je,“ prozradil Svoboda, podle kterého je kladenská nemocnice k filmařům vstřícná. V jeho případě možná i proto, že je kladenský rodák.

Obsazení je, stejně jako u všech Svobodových filmů, hvězdné. V hlavních rolích se kromě Bartošky představí Jiří Schmitzer, Táňa Vilhelmová, Táňa Pauhofová, Marek Vašut nebo Vilma Cibulková.

Další z představitelů jedné z klíčových rolí, Vladimír Dlouhý, ke své postavě odmítl cokoli povědět. „Myslím si, že za herce by měla hovořit jeho práce, a ne to, co si myslí o své postavě,“ míní.

Námětem minisérie se stala tragická událost z 26. prosince 2004, kdy pobřeží Indického oceánu čelilo mimořádně ničivé vlně tsunami.

Scénáristicky téma zpracoval Josef Klíma, s nímž Svoboda nespolupracuje poprvé. Potkali se už při práci na filmu podle případu orlických vražd Sametoví vrazi a na televizní kriminálce Rána z milosti.    

Dvaašedesátiletý režisér Jiří Svoboda má na svém kontě už třináct celovečerních a na pětadvacet televizních filmů. Známý je ale také díky své politické kariéře.

V roce 1990 byl totiž zvolen předsedou KSČM, o tři roky později ale na všechny politické funkce i členství ve straně rezignoval. Nebyly totiž přijaty jeho návrhy na razantní reformu a přejmenování strany.

,