Čínský kontroverzní výtvarník Aj Wej-wej čelí kritice za zveřejnění erotických fotografií se svými fanynkami. | foto: Reuters

Festival dokumentů v Jihlavě přinese snímek o Aj Wej-wejovi i film z KLDR

  • 0
Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě letos nabídne snímky z Číny, Sýrie či Ameriky, díla aktivistická i lyrická, dokumentární portréty i společensky významné analýzy. Diváci se mohou těšit celkem na 177 dokumentů ze 47 zemí.

31 z filmů bude mít na 16. přehlídce světovou premiéru. Festival se uskuteční od 23. do 28. října. O účast usilovalo přes 2500 snímků, což je asi čtvrtina veškeré světové produkce, která má distribuční potenciál.

"Za uplynulých patnáct let jsme na žádném festivalu neviděli současný film pocházející ze Severní Koreje. Právě jim budeme proto věnovat pozornost a představíme je poprvé," řekl ředitel přehlídky Marek Hovorka ke kolekci, kterou zprostředkovala severokorejská ambasáda.

Další nová sekce má název Ztracené stopy a bude určena tvorbě bývalých studentů dokumentaristiky na pražské FAMU, kteří se ale živí jinak. O jejich studentské tvorbě promluví například Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Drahomíra Vihanová, Martin Řezníček a Rudolf Adler.

Největší svátek autorského dokumentu ve střední a východní Evropě i letos nabídne škálu českých a zahraničních snímků. "Intenzita dokumentárních postupů a síla jejich výpovědi nás fascinuje i mimo film, například v nové sekci současného českého dokumentárního divadla nebo u českých radiodokumentů," upřesnil Hovorka.

V hlavní soutěžní sekci Opus Bonum bude mít premiéru italský Vlak s vodou Tommase Cotroneiho a francouzský Hledáme Korejce ze severu, který osobně uvede režisér Jun Če-ro. V nesoutěžní přehlídce Člověk revoltující to bude například řecký dokument 155 prodáno (režie Georgios Panteleakis), Miluji tě, potřebuji tě, respektuji tě (režie Alex Campos) i počin Apoleny Rychlíkové Padá vláda, něco si přej.

V sekci Česká radost se ve světové premiéře objeví většina soutěžních filmů. Vedle dokumentu Michala Dvořáka o skupině Ztohoven Občan K., který přijde do kin 8. listopadu, i projekty režisérů Jana Geberta, Jana Gogoly mladšího, Petra Hátleho, Violy Ježkové, Jaroslava Kratochvíla a dalších.

Světové premiéry se odehrají i v sekci Česká televize uvádí, kde bude uveden například film s názvem 04826 Jirous režisérky Moniky Le Fay. Festival zakončí česká premiéra filmu Aj Wej-wej: Bez omluvy, který je portrétem čínského umělce a aktivisty. Tento film byl hitem největšího festivalu nezávislých filmů Sundance. Mezi hosty jihlavské přehlídky budou francouzský spisovatel čínského původu a držitel Nobelovy ceny Gao Xingjian, pákistánský spisovatel Tariq Ali, žijící v Londýně, a dánský dokumentarista Mads Brügger.

,