Šárka Adámková (Sarah And The Adams)

Šárka Adámková (Sarah And The Adams) | foto: Colours of Ostrava

Ježíšek last minute: Česká hudba dobrá hudba. A slovenská taky

  • 1
Jako každý rok přicházíme téměř v předvečer Štědrého dne s posledními tipy na vánoční dárky. Opozdilci snad najdou inspiraci v českých a slovenských hudebních novinkách, které vyšly v posledních týdnech.

Sarah & The Adams

Sarah & The Adams: Thank You
vl. náklad
Zpěvačce a písničkářce Šárce Adámkové po ydání debutu všichni podsouvali Norah Jones. Což sice není špatná reference, ale časem se jistě začne zajídat. Na novém albu se svou kapelou, plnou ostřílených profíků, vykročila Adámková k větší žánrové rozmanitosti, vedle klavíru do svého instrumentáře přejala i ukulele a na cestě k osobitému výrazu pokročila notný kus kupředu. Výsledkem je mimořádně příjemné album.

Půljablkoň

Němec & Puttnerová: Půljablkoň
Indies MG
Leader Jablkoně Michal Němec je duše neposedná, stále hledá, na jaký model napasovat svopje originální písničkaření. Jednou je to alternativní zvuk, jindy bigbandový nebo symfonický tlak. V novém projektu ve svojici se zpěvačkou Marií Puttnerovou sice zdánlivě vsadil na komornost, faktem ale je, že do studia stejně pozval kompletní obsazení „velké“ Jablkoně. Což samozřejmě není jakosti hudby ani v nejmenším na závadu.

Homolová

Zuzana Homolová / Miloš Železňák: Medzi dvomi prázdnotami
Slnko Records
Jestli lze nějaké písničkářské album označit za opravdové překvapení konce tohoto roku, je to nepochybně novinka Zuzany Homolové. Zpěvačka, která proslula skvělou interpretací slovenských lidových balad, přináší tentokrát vlastní písničky, napsané s producentem alba a multiinstrumentalistou Milošem Železňákem na převzaté básnické texty. Po hudební stránce album daleko přesahuje tradiční folk, jsou zde vyloženě alternativní polohy, doteky jazzu, ba i elektronické hudby. I v této poloze je ovšem Homolová k pomilování.

Merta

Vladimír Merta: Imagena
Galén
Jeden z našich nejpozoruhodnějších písničkářů v posledních letech neuvěřitelně zvýšil aktivitu a vydává jedno album za druhým. Imagena je specifická tím, že se jedná o nové nahrávky starších písní, převážně z 80. let. Merta si do studia pozval o jednu až dvě generace mladší vynikající hudebníky a podařilo se jim natočit velmi uvolněnou nahrávku mimořádně silných písní, které psaly české folkové dějiny.

Najponk

Najponk: A Child Is Born
Animal Music
Mistr reinterpretace klasických standardů přichází s novým, tentokrát čistě sólovým klavírním albem. Jeho páteří jsou časem prověřené kompozice jazzového původu (Cole Porter, Thelonious Monk, A.C. Jobim, Pat Metheny) nebo z oblasti pop music (Beatles), které Najponk interpretuje s citem pro podstatu, groove, účelnou improvizaci a v krystalicky čisté úsporné podobě. Výběr doplňují čtyři vlastní kompozice.

Boboš

Martin Brunner & Jaroslav Šindler: On Stage
Agentura Brunner
Dva veteráni české jazzové scény, flétnista Martin Brunner a kytarista Jaroslav Šindler, vytvořili už před časem komorní duo, jehož koncertní potenciál je zachycen na tomto albu, nahraném na hradeckém festivalu Jazz Goes To Town (jehož byl Brunner až do letoška dlouholetým šéfem a dramaturgem). Album otevírá přímo vlajková skladba pro každého flétnistu v moderním jazzu Memphis Undergroud od herbieho Manna. Kromě dalších standardů znějí i dvě vlastní skladby dvojice.

Boboš

Erich Boboš Procházka & Marek Wolf: Inversion
East West Promotion
Fenomenální slovenský hráč na foukací harmoniku a charismatický zpěvák Erich Boboš Procházka v tomto projektu s kytaristou Markem Wolfem zkoumá potenciál klasických písní bluesového i rockového charakteru. Hudba dvojice, pracující s nejrůznějšími elektronickými efekty na svých nástrojích, je hodně psychedelická a úpravy skladeb jako třeba staré bluesovky Spoonful či Evil nebo ledzeppelinovský Kashmir lze označit za autorské.

Dekadent

Dekadent Fabrik: Mental Morphosis
Guerilla Records
“All stars band“ dvou legend hudebního světa (alternativní saxofonista Mikoláš Chadima a undergroundový kontrabasista Ivan Bierhanzl) a dvou významných postav výtvarné scény (DJ Satan alias výtvarný kurátor Otto M. Urban a výtvarník David Cajthaml) hraje psychedelické repetitivní skladby, postavené zčásti na improvizaci, a komunikující s českými texty převážně z Cajthamlovy dílny.

Šenkyřík

Šenkyřík / Jirous / Vtípil: I vši
Indies Happy Trails
Písničkář Tomáš Šenkyřík několik let víceméně pro sebe zhudebňoval básně Ivana Martina Jirouse. Při vzniku albového projektu oslovil houslistu a producenta Tomáše Vtípila (zkušeného v práci s undergroundovými básníky díky blízkému uměleckému partnerství s Pavlem Zajíčkem), který přispěl svou originální alternativně-písničkářskou vizí, která se s Jirousovou něžno-barbarskou ppoezií výborně snoubí.

Morgan

Děti kapitána Morgana: Mami, proč jsi nezůstala v Africe
Indies Happy Trails
“Děti kapitána Morgana jsou Autsajdr pop. Písně z nejspodnějšího patra. Po jejich poslechu začnete buď fetovat, chlastat, psát vlastní básně nebo všechno dohromady,“ říkají sami o sobě. Kapela tak trochu v hospodsko-waitsovském duchu zhudebňuje texty dvou výrazných a nedávno zesnulých podzemních osobností Pavla Homéra Ambrože a Milana Kozelky.

Zlokot

Zlokot: Slowakische genius
Slnko Records
Jedna z nejzábavnějších akvizic kultovního slovenského labelu přišla s druhým albem, které navazuje na debut Slowakische idiot - a nejen názvem se s ním komplementárně doplňuje. Zlokot dokážou smíchat doslova živé s mrtvými, hip hop, punk, elektroniku, disco i rock, a to tak nonšalantně, že bývají označováni za nejoriginálnější slovenskou kapelu.