Kapela R.E.M. v kompletní sestavě: zleva Bill Berry, Mike Mills, Peter Buck a...

Kapela R.E.M. v kompletní sestavě: zleva Bill Berry, Mike Mills, Peter Buck a Michael Stipe | foto: Profimedia.cz

Ježíšek last minute 4: Trocha archeologie nikoho nezabije

  • 0
Vyznat se v podzimní, k Vánocům směřující nadprodukci v jakémkoli oboru je obvykle nadlidský výkon. V týdenním seriálu se vám pokoušíme napovědět alespoň některé tipy z hudební oblasti. Pokračujeme v představování zajímavých zahraničních alb, která by pod stromečkem mohla potěšit vaše blízké.
R.E.M.

R.E.M.: Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011 (Warner Music/Supraphon)
Zlí jazykové tvrdí, že právě příprava tohoto retrospektivního dvojalba, které obsahuje také tři nové písničky nahrané v dobách vzniku poslední, letošní řadovky Collapse Into Now, byla hlavním důvodem ohlášeného konce kariéry R.E.M. Když si prý pánové Stipe, Buck, Mills a Berry prošli chronologicky svůj vývoj, dospěli k tomu, že všechno podstatné už řekli a na posledních deskách (jakkoli ta poslední není zdaleka špatná) tak trochu vaří z vody. A tak si řekli "Dost" – ale nechali za sebou tenhle testament, který obsahuje hned několik z absolutně nejzásadnějších písní 80. a 90. let. A to, s prominutím, není ani trochu málo.

Seal

SEAL: Soul 2 (Reprise/Supraphon)
Seal se pokusil porušit pravidlo o dvojím nevstoupení do téže řeky a vydal pokračování veleúspěšného titulu z roku 2008. Aby se ale aspoň o kus ve svém víceméně revivalovém projektu posunul, změnil dekádu, ze které převážně čerpal. Zatímco "jednička" byla věnována zejména klasickému soulu 60. let, nyní se pohybujeme v následující dekádě a u výběru z repertoáru takových interpretů jako byli Marvin Gaye, Al Green, Bill Withers, The O'Jays nebo The Miracles. Tedy na scéně výrazově mnohem uhlazenější, bližší klasickému střednímu proudu. Seal je samozřejmě "zpěvák jako dům" a ustojí i trichu cukrkandlu. Ostatně, i tento žánr má nepochybně dodnes svoje zastánce.

Peter Gabriel

PETER GABRIEL: New Blood (Real World/EMI)
"Nahráno s velkým orchestrem – žádné kytary ani bicí souprava," stojí na přelepce nového, či spíš staronového Gabrielova alba. Koncept tu byl vlastně podobný jako u posledního Stinga: vzít svoje staré písně a dát jim orchestrální punc a jakýsi "dospělý" charakter. Slavné písně In Your Eyes, Don't Give Up, Red Rain nebo Solsbury Hill si zachovaly osobitý charakter v nezaměnitelném zpěvákově projevu a získaly na dramatičnosti, která jde s orchestrálním aranžmá (je-li napsáno inteligentně) ruku v ruce. U podobných projektů je vždycky nicméně otázka, zda přebíjejí originální nahrávky. V tomto aspektu to už tak jisté není. Což neznamená, že New Blood, "nová krev", která proudí v žilách klasických písní, neproudí zajímavými zákruty.

Kate Bush

KATE BUSH: 50 Words For Snow (Noble & Brite/EMI)
V roce 2011 se Kate Bush rozhodla svoje fanoušky odměnit za dlouholeté čekání hned dvojmo. Na jaře vydala v podobě úhledné knížečky s cédéčkem Director's Cut, "režisérský sestřih" svých přepracovaných starších písní, a ke konci roku, s blížící se zimou, přišla se zbrusu novým materiálem na albu, které je "sněžné" už svým názvem, obalem, náladou. Jestliže se zpěvačka pokusila hudebně ilustrovat pocit, jaký máme při pohledu z okna, když chumelí a mezi vločkami prosvítají pouliční lucerny, povedlo se jí to dokonale. I když jí hlas malinko zestárl, zůstala křehkou vílou a hloubavě zaměření posluchači se jistě ocitnou v sedmém nebi. Byť zataženém sněžnými mraky.

Manic Street Preachers

MANIC STREET PREACHERS: National Treasures – The Complete Singles (Sony Music)
Rock'n'rolloví spratkové z Walesu, ať už jsou jejich politické názory sebediskutabilnější, vždycky uměli psát, hrát i nahrávat hity. Byla v nich energie, silné riffy i nosné melodie. Podle toho, v jakém stádiu se zrovna nacházeli, ta která složka nabývala více vrchu. A s celkem přesným cítěním ty nejpotentnější hitovky sázeli na singly. Čili pokud je nyní shromáždili na dvojalbu, obsahujícím sedmatřicet zremasterovaných starších písniček v chronologickém pořadí od roku 1990 do loňska plus jeden bonus, novou singlovku This Is The Day, máme před sebou skutečně přehlídku toho nejdůležitějšího, co tahle kapela vyprodukovala a z čeho dodnes zhusta čerpá v koncertních setlistech.

Pearl Jam

PEARL JAM: Twenty (Sony Music)
Vůbec první album seattleské kapely se jmenovalo Ten, račte si vzpomenout. A to kapele deset v žádném případě nebylo. Aktuální dvojdisk, zabalený v mimořádně výpravném "knižním" digipacku, ovšem svým titulem nelže. Je skutečně ohlédnutím za dvaceti lety existence jedné z nejdůležitějších kapel, vygenerovaných hnutím grunge. První disk je soundtrackem filmu o kapele z dílny režiséra Camerona Crowea a obsahuje živáky z nejrůznějších období i míst. Na druhém disku se popasou vášniví fanoušci Pearl Jam na nejrůznějších demonahrávkách a raných verzích známých skladeb. Trocha hudební archeologie nezaškodí.