Vltava koncertovala i na Open Air Music Festivalu trutnov 2011 (Robert Nebřenský)

Vltava koncertovala i na Open Air Music Festivalu trutnov 2011 (Robert Nebřenský) | foto: David Webr

Ježíšek last minute 1: V katedrálách ticha i zvuků

  • 0
Vyznat se v podzimní, k Vánocům směřující nadprodukci v jakémkoli oboru je obvykle nadlidský výkon. v týdenním seriálu se vám pokusíme napovědět alespoň některé tipy z hudební oblasti. Začínáme domácí produkcí nezávislých firem.
Vltava

VLTAVA: Komedianti se vracejí domů (100PROmotion)
Tomu, že comeback Vltavy bude stát za to, nasvědčoval už její opětovný vstup na scénu s podstatně inovovaným programem. Když kapela Roberta Nebřenského aktuální repertoár nahrála, je to nezvatné: tenhle návrat měl smysl. Kapela našla skvělý klíč k pokračování své kariéry v jakémsi mixu svého původního zvuku, dotaženého ale zase o hodný kus dál. A to bezesporu díky angažmá kytaristy, producenta a vůbec mimořádné hudební bytosti Petera Bindera. Jeho otisk je v současném zvuku Vltavy patrný od začátku do konce a výborně ladí s Nebřenského originálním písničkářstvím i vokálním projevem. Album je jedním z aspirantů na pomyslný titul Comeback roku.

Circus Ponorka

CIRCUS PONORKA: Perfect Days Ltd. (Faust Records)
Kytarista, zpěvák a autor Jan Ponocný složil soundtrack k novému filmu Alice Nellis Perfect Days a písničky zároveň vydal jako nové řadové album svého jednočlenného projektu Circus Ponorka. Na rozdíl od koncertů, na nichž postupně v reálném čase vrství jednu smyčku za druhou až do zvuku celé kapely, si jednak sám vyhrál s písničkami klasickou studiovou metodou, jednak si pozval řadu zajímavých hostů s instrumenty i hlasivkami, mj. Alexandru Langošovou (November 2nd) a Kláru Vytiskovou (Toxique). Ponocného písničky jsou čirý pop - ale pop v tom nejlepším slova smyslu. Takový, který by měl znít na vlnách mainstreamových stanic - ale bohužel nezní...

WWW

WWW: Live! (BigBoss)
Pro veterány čiského hiphopu WWW, kteří se už dávno přesunuli mimo jeho hranice, aby si vykolíkovali zcela vlastní hřiště, na kterém jsou svými pány, je živá prezentace tvůrčí proces. nejen v rapovém a vokálním projevu, ale i v práci s elektronickým hudebním základem. To, co je na WWW živě ale nejzásadnější, je atak sdělení, neseného jednak slovy Lubomíra Typlta, jednak interpretace textů Ondřejem Sifonem Anděrou. Koncert WWW je svátkem velmi temné poezie, kterou hudební kotext výrazově ještě podporuje. Na dvojdiskovou nahrávku z Rock Café, pořízené v dubnu letošního roku, se naštěstí podařilo právě tohle dostat.

Fast Food Orchestra

FAST FOOD ORCHESTRA: Wanted For Cooking (Rooster Records)
Dnes už skoro klasikové českého ska vydávají alba víceméně pravidelně a servírují na nich barevnou a prosluněnou hudbu, která má sílu i v zimním období zahřát. Fast Food Orchestra se nedrží zuby nehty jediného výrazu a jediného stylu, od ska si "odskakuje" nejen k reggae, ale pohrává si třeba na jedné straně s elektronikou, na straně druhé s rockem a popem. Album ale rozhodně nelze nazvat až příliš bezbřehou a nekoncepční směskou: albem se táhne jakýsi společný "nerv", který písničky spojuje v jednu mimořádně zábavnou tancovačku v tom nejlepším slova smyslu.

Carnem

CARNEM: Gota (Carnem)
Nový projekt členky kapely BraAgas Kateřiny Göttlichové, Davida Göttlicha ze skupiny Timudej a producenta Jana Balcara ze studia 3bees. Zajímavá, zvukově čerstvá směs popové elektroniky a podnětů z hudebních kultur celého světa, zpěv v angličtině i španělštině, ale především velmi sebevědomý výraz předurčuje album a snad i živou podoba projektu k alespoň pokusu vydat se i za hranice České republiky. Přitom by vůbec nemuselo jít jen o uzavřené ghetto festivalů a médií, věnujících se world music.

Dekadent Fabrik

DEKADENT FABRIK: Fetish Now! (Black Point)
Skupina, jejímiž zakladateli byli DJ Satan (Otto M. Urban - sampler) a David Cajthaml (sampler, kytara) a posléze se přidali dva veteráni alternativní hudby Mikoláš Chadima (saxofon) a Ivan Bierhanzl (baskytara, kontrabas), bývá označována za nu-jazzovou, škatulka ale není podstatná a v tomto případě i poněkud zavádí. Hudba prvního alba Dekadent Fabrik je plná tajemných zvuků, repetitivních figur, gradujících ploch i zvukových obrazů. Je v ní cítit, že všichni hudebníci vzešli z prostředí živé hudby a elektroniku, ať už v podobě samplů nebo upravovaných nástrojů, používají jako prostředek hudebního vyjádření, nikoli jako samotný smysl existence souboru.

DG 307

DG 307: V katedrálách ticha (Guerilla Records)
PAVEL Z.: Podobenství (Guerilla Records)
Dvě alba jsou spojena jménem jedné z vůbec nejpodstatnějších českých osobností, spojujících svět hudby a literatury, básníka a hudebníka Pavla zajíčka. Archivní nahrávka koncertu jeho skupiny DG 307 z roku 1994 zachycuje sestavu se spoluzakladatelem souboru a spoluautorem skladeb Milanem Hlavsou. Obsahuje i tak slavné kusy z repertoáru "Dégéček" jako Papírový aPsolutno nebo Tygr s textem Williama Blakea.

Podobenství

Podobenství je cyklus Zajíčkových básní, věnovaných jeho zemřelým přátelům, malíři Janu Steklíkovi, spisovateli Nikolaji Stankovičovi, básníkovi Petru Kabešovi a již jmenovanému hudebníkovi Milanu Hlavsovi. Na hudební složce se podílejí vesměs současní nebo bývalí členové DG 307 a přestože kapela zní klidněji, než je u ní zvykem, koncepčně ale samozřejmě s klasickou Zajíčkovou tvorbou úzce souvisí.