Obálka českého vydání dramatu Terrence McNallyho Corpus Christi

Obálka českého vydání dramatu Terrence McNallyho Corpus Christi | foto: Větrné mlýny

Ježíš a Jidáš jako dva milenci. Vychází zakazované drama Corpus Christi

  • 10
V češtině vychází skandální hra Corpus Christi od dramatika Terrence McNallyho. Její premiéru ve Spojených státech museli kvůli hrozbám bombovými útoky přesunout, v Aténách ji před dvěma lety zakázali kvůli nepokojům, jež vyvolala.

Ježíš už zpíval a tančil ve stylu hippies, také rapoval, o jeho ukřižování existuje dokonce i komedie. Dramatik Terrence McNally napsal v roce 1997 hru o jeho životě, která se ptá: jak by to vypadalo, kdyby Spasitel přišel do současné Ameriky a v pubertě zjistil, že je gay? Málokdy se povedlo McNallyho drama nazvané Corpus Christi na divadle skutečně uvést, pokud už ho nezakázali během zkoušek, setkalo se s odmítavými a pobouřenými reakcemi. Otestovat míru tolerance teď může i české publikum, Corpus Christi vychází knižně. Přeložil ho Martin C. Putna.

Přišel i k homosexuálům

Corpus Christi je mimo jiné i název městečka v Texasu, v němž autor vyrůstal. Právě sem umístil děj dramatu, hlavní hrdina Ješua z něj vychází a do něj se vrací, tady ho ukřižují. Děj není ničím nový, nejde o to, co říká, ale jak to říká. Citáty z Bible a vznešená vyprávění prokládají postavy těmi nejobhroublejšími vulgarismy, poslouchají a prozpěvují si současnou muziku, Jidáš a Ješua tvoří ústřední mileneckou dvojici. Martin C. Putna však tvrdí, že je to hra orientovaná vlastně prokřesťansky. "McNally ji napsal v kontextu černých Ježíšů, ženských Ježíšů a indiánských Ježíšů. Přišel-li Ježíš ke všem, přišel i k homosexuálům," vysvětluje.

Věřící Amerika to tak nevnímala: hra měla být nejprve uvedena na Manhattanu, ale divadelní studio její zkoušení brzy stoplo kvůli výhrůžkám bombovým útokem. Později se do zkoušení pustilo znovu, ale za zesílených bezpečnostních opatření.

Premiéra byla nakonec v říjnu roku 1998. Přesto se před divadlem demonstrovalo a noviny denně otiskovaly názory odpůrců i zastánců hry. Ozvaly se i hlasy, které dávaly hádky kolem uvedení hry do kontextu s vraždou studenta Matthewa Sheparda, kterého ubili dva muži proto, že byl gay. Stalo se to tři dny po premiéře Corpus Christi, ovšem v jiném koutě Spojených států. Obnovená premiéra hry v roce 2008 už nevzbudila takový poprask. Jinde však ano. Třeba před dvěma lety v Aténách museli premiéru představení zrušit, protože se na pochod k divadlu vydali pravicoví extremisté a hrozily násilnosti.

Všichni jste hříšníci

Co je na Corpus Christi kontroverzního? Namátkou: Marie nutí malého Ješuu chodit na hodiny tance, aby se uměl vybraně chovat. V dospívání se Ješua kolem sebe rozhlíží na pánských záchodcích a na své močící spolužáky kouká až příliš dlouho. Jeho učedníci se během poslední večeře Páně opijí, jak zákon káže.

Navíc McNally nechápe homosexualitu nijak zastřeně, klidně ústy velekněze prohlašuje: "Syn Boží je buzerant? Jste všichni hříšníci, protože my to tak chceme." Umí však být nejen vulgární, ale i jízlivý: "Dobrého tesaře aby vyvážil zlatem. Kázat o lásce umí každý. Ale udělat pořádný pevný stůl, to chce chlapa." Putna pojetí brání: "Přítomnost provokující a šokující roviny vdechuje staré látce novou naléhavost a bezprostřednost."