Rychlé šípy

Rychlé šípy | foto: nakladatelství Olympia,1998

Jestřába a jeho dílo si připomíná celá země

I když se dnešní prodej Foglarových knih sotva může srovnávat s euforií počátku 90. let, kdy se za dva roky prodalo sešitových Rychlých šípů přes milion výtisků, jejich autor stále patří mezi hojně připomínané, obdivované i čtené.

V nedávné anketě Moje kniha o nejoblíbenější knihu Čechů pronikly do první dvacítky dvě foglarovky, v sociologickém průzkumu z roku 2003 děti uváděly Foglara mezi svými favority hned po Joanne K. Rowlingové.

"Na Foglarových knihách jsem vyrostl, ale zřejmě mě některé z nich drží pořád," říká Milan Lebeda, vedoucí pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jeden z kurátorů pražské výstavy o jeho životě a díle.

Jak se tedy slaví Foglarovo sté výročí narození? Upozorňují na ně v průběhu roku desítky akcí, které zahrnují výstavy, vzpomínkové pořady, vydání zvukových záznamů i knížek. Vyšla třísetstránková Foglarova biografie a divadelní hra Tábor ve Sluneční zátoce, ale i záznamy z prvních oddílových kronik a komiksové zpracování jednoho z nejznámějších Foglarových děl - Hochů od Bobří řeky.

Paradoxně rukopis ve 30. letech mladému autorovi odmítal jeden nakladatel za druhým - zdál se jim tehdy málo dobrodružný. Na výstavě Od Bobří řeky do Stínadel, která se koná v Muzeu Hlavního města Prahy, jsou k vidění první vydání Foglarových knih, typický oddílový stan s podsadou či stylizovaný interiér klubovny.

Moravské zemské muzeum v Brně se zase pyšní legendárním létajícím kolem Jana Tleskače a bobříkovskou hernou, testující znalosti v přípravě táborového ohniště či vázání uzlů. V červenci ještě stihnete expozice v Ostravském muzeu (do 31. 7.) i v synagoze v Ledči nad Sázavou (do 15. 7.).

Foglarovský rok by měl uzavřít tradiční večer 17. prosince, tedy v den, kdy v časopisu Mladý Hlasatel vyšel před devětašedesáti lety první příběh Rychlých šípů - Černí jezdci řádí.

Smutný protipól
Poněkud smutným protipólem oslav je několikaletý vleklý spor o Foglarovo dědictví, odhadované na deset milionů korun. Začal v podstatě nedlouho po Foglarově smrti. Spisovatel ve své závěti sepsané roku 1996 odkázal svůj majetek i autorská práva Nadaci Jaroslava Foglara, která se od 1. ledna 1999 ocitla v likvidaci.

Foglarův synovec Petr však poslední vůli zpochybnil s tím, že jeho strýc byl od dětství tupozraký a číst mohl jen s brýlemi či lupou. Obvodní soud pro Prahu 3 od té doby vynesl protichůdná rozhodnutí o platnosti i neplatnosti závěti.

Odvolací soud nakonec rozsudek zrušil a spor víceméně vrátil na začátek - nyní se čeká na oznámení data dalšího soudního jednání a na vypracování znaleckého posudku z oboru očního lékařství. Co by tomu všemu asi řekl Jestřáb?