Z komiksu Captain America

Z komiksu Captain America | foto: Marvel

Ještě před úspěšným filmem přichází do Česka komiksový Captain America

  • 2
Zatímco filmový Captain America drtí v návštěvnosti amerických kin samotného Harryho Pottera, čekání českých fanoušků zkrátí komiksová kniha jeho příběhů z pera scenáristy Eda Brubakera. Dostal za ně Eisnerovu cenu, což je nejprestižnější ocenění komiksového světa.

Z filmu Captain America: The First Avenger

Snímek Captain America: The First Avenger, který je zasazený do 40. let, vydělal za první víkend v kinech 65,8 milionu dolarů (1,18 miliardy korun), čímž předčil očekávání distributorů. Publikum filmu o neduživém mladíkovi Steveu Rogersovi, který se díky zvláštnímu séru promění v supervojáka, tvořili ze dvou třetin muži.

Captain America je posledním superhrdinou komiksového nakladatelství Marvel, který se objeví na filmovém plátně před velkým projektem The Avengers plánovaným na příští rok. V něm by mělo spojit síly několik superhrdinů z dřívějších komiksů resp. filmů, mimo jiné Thor či Iron Man.

Nakladatelství BB/art v době amerického popremiérového šílenství přichází s obsáhlou komiksovou knihou, přinášející vůbec poprvé v českém překladu Richarda Klíčníka moderní příběhy "Kapitána Ameriky", které napsal Ed Brubaker a výtvarnou tvář jim dalo několik kreslířů v čele se Stevem Eptingem a Mikem Perkinsem.

Mstitel a patriot

Obálka prvního čísla z roku 1941

Jeden z nejznámějších komiksových superhrdinů, který se v některých obdobích mohl hravě měřit se slávou "kolegů" Supermana či Batmana, se poprvé objevil v březnu roku 1941 u Timely Comics, přímého předchůdce pozdějšího slavného nakladatelství Marvel Comics. Postavu neohroženého bojovníka, oblečeného do přiléhavé modré kombinézy se symboly převzatými z vlajky Spojených států, tedy bílou hvězdou a modrobílými pruhy, vytvořili Joe Simon a Jack Kirby.

Obálka z roku 1969

Během druhé světové války byl díky vlasteneckému rozměru a tématům boje proti nacistům Captain America nejpopulárnější komiksovou postavou velmi produktivní "stáje" Marvel. Postupem času jeho sláva poněkud upadala. V 60. letech, konkrétně roku 1964, "nastoupil" už pod hlavičkou Marvelu do týmu The Avengers (Mstitelů), kde nejen bojoval po boku dalších superhrdinů, ale řadě jejich akcí také přímo velel. Paralelně ovšem jeho dobrodružství vycházela i v dalších samostatných edicích.

Obálka z roku 1989

Captain America se stal první figurou Marvelu, která pronikla i do jiného média než komiksového sešitu. Nejčastěji samozřejmě do filmu. Už v roce 1944 byl podle jeho příběhů natočen seriál patnácti krátkých dobrodružných snímků. Od té doby prošel jako hlavní či vedlejší postava řadou televizních seriálů a filmů stejně jako počítačových a video her. A dostalo se mu dokonce té "cti", že na témata jeho dobrodružství bylo napsáno několik románů, čímž se rozhodně každá původem komiksová postava pochlubit nemůže.

Tak trochu jiný Kapitán

Captain America (obálka českého vydání)

První ze dvou plánovaných komiksových svazků, který právě vychází u BB/artu, přináší třináct sešitů komiksu podle scénáře Eda Brubakera, se kterým Captain America "chytil druhý dech". Autor totiž především zásadně změnil černobílé vnímání vlasteneckého bojovníka oblečeného do vlajky z hvězd a pruhů.

Pro dnešního čtenáře je bezpochyby nový Captain America mnohem přijatelnější než jeho původní podoba. Jeho hrdina se nicméně musí vyrovnávat nejen s jinou dobou, v níž se ocitl, ale také s minulostí. Druhá světová válka totiž skončila všude kromě jeho hlavy.

Z komiksu Captain America
Z komiksu Captain America
Z komiksu Captain America

Ukázky z komiksu Captain America (po rozkliknutí otevřete celou stránku)

"Prostě jsem miloval tu náladu, tragédii muže stojícího mimo čas, starého vojáka, který se snaží být hrdinou v moderním světě. Bylo to spíš jako špionážní příběh smíchaný s příběhem superhrdinským, a to jsem ocenil," vzpomíná na své dětství Brubaker v předmluvě a vysvětluje tak jaksi mimochodem důvod, proč se nabídky vtisknout Captainu Amerikovi nový život zhostil s takovou vášní.