Jeden svět přiveze skutečné příběhy

Filmové festivaly se přebíjejí počtem hvězd a hitů. Přehlídka dokumentů o lidských právech Jeden svět, jejíž šestý ročník začne ve středu v Praze, má jinou silnou zbraň. Tady každý film, hrdina i tvůrce zosobňují výjimečný skutečný osud.

Patricio Guzmán pašoval po útěku z rodného Chile své unikátní záběry svržení prezidenta Salvatora Allendeho a nástupu vojenské junty diplomatickou poštou, dodnes žije v exilu.

Brit Nick Broomfield obhajoval svá kontroverzní díla o Kurtu Cobainovi a Courtney Love, o Margaret Thatcherové či o masové vražedkyni odsouzené k trestu smrti.

Nyní zasednou spolu s Helenou Třeštíkovou a s dalšími kolegy v porotě - a co budou hodnotit?

Třeba snímek Arniny děti, líčící, jak se z palestinských chlapců, kteří v dětství hráli s Židovkou Arnou divadlo, stávají sebevražední útočníci bojující proti Izraeli.

Nebo film S-21: vražedný stroj Rudých Khmerů, jenž konfrontuje bývalé vězně s jejich mučiteli z koncentračního tábora v Kambodži.

Smrt v Lübecku, černobílou rekonstrukci stále nevyřešeného případu, kdy v domě pro uprchlíky zaživa uhořelo deset žadatelů o azyl.

Ale také novinku Wernera Herzoga Koloběh života o buddhistickém rituálu či příběh Stvořeny pro slepotu, pouť tří slepých sester z brazilského slumu na hudební pódia.

"Po šesti letech existence má Jeden svět své jméno, pověst, hlavu a patu, pořadatelský tým i své diváky. Loni jich bylo přes padesát tisíc, letos chceme dosáhnout šedesáti tisíc," věří prezident festivalu Igor Blaževič.

V rámci doprovodného programu filmové přehlídky Jeden svět se v pátek 16. dubna od 22 hodin ve festivalovém centru v Divadle Archa uskuteční hudební večer Welcome Europe, kde zahrají DJové Radia 1 David Štěrbáček a Saša Michailidis. Akce je věnována vstupu České republiky do Evropské unie, a tak kromě evropské hudební produkce nebude chybět například ani ochutnávka národních nápojů členských států EU.

Našel soukromé sponzory, jež zajímá myšlenka akce i její publikum, vesměs mladí mezi 18 a 28 lety, a tvrdí dokonce, že firemní podpora kultury i charity se v Česku zlepšuje. "Už nejde o nahodilé vazby, kde má kdo strýčka, ale o promyšlenou volbu," vysvětluje.

O prestiži Jednoho světa svědčí i fakt, že právě na jeho půdě letos vznikne mezinárodní asociace patnácti podobně zaměřených festivalů od Buenos Aires přes Paříž, Řím, Soul či Ženevu po Washington a Vermont.

Putující festival se postupně představí i v Brně, Plzni, Ostravě a dalších jedenácti městech, zároveň rozšiřuje svá školní promítání. "Spolupracuje s námi už přes dvě stě škol, někde si berou jen naše filmy a sami již pořádají promítání spojená s debatami, ale i s koncerty či ochutnávkou jídel," líčí Blaževič.

Letošní novinkou bude kolekce děl určených pro děti od osmi let, výběr festivalových snímků poputuje také do tří věznic.

"První projekce ve vězení jsme zkusili už loni a dostali jsme dopis od trestance, na kterého prý filmy tak zapůsobily, že by po návratu z vězení chtěl pro Jeden svět pracovat," líčí Blaževič.

Kdo ještě přijede
Čínský disident Harry Wu.
V pracovních táborech strávil 19 let. Roku 1985 se dostal do USA na geologickou stáž. Počátkem 90. let se pětkrát tajně vrátil do Číny, aby dokumentoval tamní poměry. Byl zatčen a odsouzen na 15 let vězení. Díky tlaku americké vlády byl deportován do Států.
Nataša Kandićová z Centra pro humanitární právo v Bělehradě.
Dostane cenu Homo Homini. Spílají jí do čarodějnic a prostitutek, kvůli hrozbě bombovým útokem zrušila televize pořad s ní. Zveřejňuje zprávy o zločinech páchaných srbskými jednotkami za balkánského konfliktu od Bosny po Kosovo.

CHLAPEC Z BÁMJÁNU.Příběh hocha ukrývajícího se před vojáky Talibanu.

,