Z filmu Punk v Africe

Z filmu Punk v Africe | foto: Jeden svět

Jeden svět láká na protesty, nepokoje a žluťoučké tupé Donalda Trumpa

  • 1
Plamen, který vloni zažehl tuniský stánkař Mohamed Bouazizi rozpoutal revoluci. Již 14.ročník Jednoho světa se nebude věnovat pouze arabskému jaru, ale revoltě mládí po celém světě. A podívá se také na miliardáře, který miluje golf.

Mladí zanícení lidé, kteří chtějí vyjádřit svůj názor a dělají to velmi ostře, nebojácně a přímočaře. To je spojující prvek letošní hlavní tématické kategorie dokumentární přehlídky o lidských právech Jeden svět, která začne 6. března v Praze. Najdete v ní řadu filmů na téma protestů, nepokojů a revolty.

Například aktuální snímek Sýrie uprostřed povstání. "Vlastně moc nevíme, jak to tam ve skutečnosti vypadá. Film francouzské režisérky Sofie Amaryové ukazuje období v srpnu, kdy tam došlo k částečnému uvolnění situace a bylo tam ještě možné točit," upozorňuje dramaturgyně festivalu Zuzana Raušová na snímek o demonstracích, jejich vůdcích a obětech syrského povstání.

Takovým filmem je i nedávno dokončený dokument Zpět na Tahrír, česko-kanadského režiséra Petra Loma, který ukazuje složitost revolučních změn v Egyptě.

Z filmu Prezident mizejících ostrovů

Západní revoltu reprezentuje snímek Když se kácí les, který byl letos nominován na Oscara. Režisér Marshall Curry se v něm věnuje příběhu radikálního ekologického aktivisty ze skupiny Earth Liberation Front. Ekolog se během svého boje za ochranu přírody dopustil v USA několika žhářských útoků a skončil za mřížemi jako terorista.

"Jedním z našich cílů je přinášet ucelená svědectví ve srozumitelnější kinematografické formě. Nejsou to pouhé strohé reportáže, ale jsou to filmy, které se snaží zasazovat fakta do kontextu," doplňuje Raušová.

Příroda versus Trump

Kategorie Takzvaná civilizace přináší film Lid vs. Donald Trump. Miliardář s charakteristickým tupé kanárkové barvy se rozhodne vybudovat luxusní golfový rezort v jednom z posledních koutů divoké přírody na severovýchodě Skotska. Snímek přináší zprávu o nerovném boji skotských farmářů a alarmující moci peněz.

Protipólem politické kategorie je sekce Sobě navzdory. Zabývá se sociálními tématy a odráží negativa, která ovlivňují rodinné prostředí. Patří sem například snímek Ilegální máma, řešící problém migrace.

V hlavní soutěži bude letos uveden snímek oceňovaného dokumentaristy Jona Shenka Prezident mizejících ostrovů. Jeho hlavním hrdinou je nedávnou odstoupivší prezident Malediv Mohamed Nasheed, který se snaží ochránit své ostrovy před stoupající hladinou moře v důsledku globálního oteplování.

Diváci se letos podívají i do dalších nových destinací, třeba na Salavdor, Jemen, či na Grónsko. Nebudou ale chybět ani tradiční místa zájmu jako Irák, Afghánistán nebo Barma.

Festival Jeden svět letos nabídne 106 dokumentů. Pražské publikum se během desetidenní přehlídky podívá do 72 různých zemí. Letos bude festival souběžně s pražkou částí probíhat ve čtyřiceti městech v celé republice, přibylo sedm nových měst, třeba Polička. Festival jako každý rok přivítá diváky v Brně, v Ostravě nebo Liberci. Návštěvníky čeká také pásmo doprovodných akcí.