Jeden svět chce nabourat předsudky

Film nemůže změnit svět ani podnítit revoluci, ale může nabourat předsudky lidí o sobě samých a o jiných lidech, míní ředitel filmového festivalu Jeden svět Igor Blaževič. Šestý ročník mezinárodní přehlídky filmů o lidských právech začne 14. dubna v Praze. Během následujících osmi dnů uvede 156 snímků ze 30 zemí.

Kromě dokumentů nabídne i výstavy s humanitární tematikou, panelové diskuse a ocenění pro lidi, kteří přispěli k boji za demokracii a lidská práva.

"Jeden svět ukazuje utrpení jiných lidí, ukazuje to, jak se člověk rve s utrpením. Filmy nejsou jen o lidské bolesti, ale jsou hodně o snaze malého člověka vybojovat si místo na světě," řekl Blaževič.

Festivalové snímky vybírala odborná porota z téměř tisícovky přihlášených. Každý rok jsou na festivalu snímky na téma světových krizí, válek, globalizace. K tradičním tématům patří i postavení žen ve společnosti a vyrovnávání se s minulostí.

Dokumenty budou i letos uvedeny v několika kategoriích. Hlavní soutěž zahrnuje 15 celovečerních snímků natočených v posledních dvou letech a zároveň reprezentuje nejlepší filmy loňského ročníku. Mezinárodní porota z nich vybere nejlepší film a udělí Cenu za nejlepší režii.

Tradiční kategorie "Máte právo vědět" představí 16 dokumentů, které originálním způsobem upozorňují na neznámá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. Budou soutěžit o Cenu Rudolfa Vrby. Nově rozšířili organizátoři kategorii krátkých forem o experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv.

V rámci doprovodného programu filmové přehlídky Jeden svět se v pátek 16. dubna od 22 hodin ve festivalovém centru v Divadle Archa uskuteční hudební večer Welcome Europe, kde zahrají DJové Radia 1 David Štěrbáček a Saša Michailidis. Akce je věnována vstupu České republiky do Evropské unie, a tak kromě evropské hudební produkce nebude chybět například ani ochutnávka národních nápojů členských států EU.

Letošní ročník přináší také dvě novinky - kategorii filmů určených dětem od devíti do 13 let a kategorii "Důstojné stáří". "Naše civilizace neumí stárnout a neumí umírat. Před smrtí stojíme jako před hrůzou, před níž se ztrácíme. Chtěli jsme ukázat filmy, které nutí k reflexi nad tím, že je možné umírat důstojně, a ne se strachem," uvedl Blaževič.

Hlavní cenu festivalu získá srbská aktivistka Nataša Kandičová. Cenu Homo Homini uděluje společnost Člověk v tísni osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.

Festivalovým centrem bude pražské Divadlo Archa, promítat se bude i v kinech Aero, Evald, Bijásek, Perštýn, Ponrepo, ve Francouzském institutu a v Městské knihovně.

Lístky na jednotlivá představení přijdou na 60 korun, v kině Aero na 80 korun.
Tradičně bude k dostání i karta diváka (150 korun), která držitelům poskytne slevu 50 procent na všechny projekce. 

Vloni navštívilo festival jen v Praze 29.000 lidí, v celé republice pak dalších 20.000. Blaževič očekává, že letos přijde ještě více návštěvníků. Předprodej lístků začíná ve středu 7. dubna.

,