Jazz jde městem se chce zavděčit dobré muzice

  • 2
Královéhradecký festival Jazz jde městem, který v pondělí začíná, vstupuje do desátého ročníku. Přehlídka se opět rozprostře do šesti večerů - tři se uskuteční v hradeckých hospodách a galeriích, tři v kongresovém centru Aldis. V položkách hvězd jsou letos americký harmonikář Sugar Blue.

Ten hostoval u Rolling Stones na albech Some Girls, Tattoo You a Emotional Rescue, vystoupí i jeho krajanka, pianistka Lynne Arriale.

"Patří k nové generaci klavíristů, jako je Brad Mehldau nebo Jacky Terrason, píše vlastní skladby a upravuje si novodobé standardy, třeba od Erica Claptona. Platí za jednu z deseti nejlepších klavíristů na světě, její desky se vždy dostaly na špičku jazzových hitparád," říká dramaturg festivalu, člen Svobodova Kontrabandu Martin Brunner.


Zahraniční interprety doplní britské trumpetové eso Guy Barker, freejazzoví komedianti zFrancie La Campagnie des Musiques a Ouire, alpští "jódléři" Stimmhorn a hlavně odskok do world music - Libanonec Rabih Abou-Khalil.

"Tento výborný hráč na arabský nástroj oud přijede s mezinárodním souborem. Je to těžko zařaditelná muzika, hrozně náročná na hraní - liché takty a složité harmonie," uvádí dramaturg.

Zpěvačka Jana Koubková s novým EU Bandem oslaví v Hradci šedesátiny a svůj večer bude mít také saxofonista Svatobor Macák, jehož sametový tón zněl už v legendárním Sanatoriu Luďka Hulana. Alternativu zastoupí písničkářka Dáša Andrtová-Voňková, Ostaš či Jablkoň.

"Správný festival prý nesmí opomenout big band, proto jsme pozvali Veleband a Big Band Felixe Slováčka, který má speciální program připomínající sto let od narození ašedesát let od tragické letecké havárie swingaře Glenna Millera," říká Brunner a stále doufá, že se mu na některý z dalších ročníků podaří získat Mika Sterna, Sonnyho Rollinse či Carlu Bley.

Královéhradecký festival se stal mezinárodní přehlídkou s evropským renomé, která už hostila řadu muzikantů světového věhlasu, včetně Marcuse Millera, Miroslava Vitouše či Dave Hollanda, Zappova houslistu Jeana-Luca Pontyho a bubeníka Billyho Cobhama.

I jubilejní festival hodlá zůstat sveřepě svůj: drze moderní a otevřený, což může popudit milovníky standardů a mainstreamu.

"Vždycky se tu najde něco, co mě zaujme a pobaví. Na jiných českých festivalech spíše uvažují, jak se zavděčit lidem. Dramaturgie se skutečně chce zavděčit hlavně muzice," říká věrný divák festivalu, kytarista Rudolf Dašek.

,