Z výstavy díla Jaroslava Horejce v pražské Galerii Arthouse Hejtmánek

Z výstavy díla Jaroslava Horejce v pražské Galerii Arthouse Hejtmánek | foto: Galerie Arthouse Hejtmánek

Mistra zaujala moje půvabná prababička, říká pořadatel Horejcovy výstavy

  • 1
Od narození jednoho z nejvíce ceněných českých sochařů a představitelů stylu art deco Jaroslava Horejce uplyne letos v červnu 130 let. V pražské rodinné Galerii Arthouse Hejtmánek proto nyní představují historicky nejucelenější výstavu stovek jeho děl.

Vybrané práce pocházejí především ze soukromé sbírky galeristy Tomáše Hejtmánka, který Horejcovo dílo sbírá už od mládí. Vystavované předměty dokonce často sám restauruje.

„Považuji jeho dílo za originální a výjimečné, svým rozsahem a mnohotvárností srovnatelné pouze s významnými renesančními umělci. Vždy říkám, že vše, na co Horejc sáhl, se mu dařilo – přes sochařské práce až po obrazy,“ vyznává se Hejtmánek.

V minulosti odhalil, že jeho rodina měla k umělci osobní vazbu. „S překvapením jsem zjistil, že se Horejc přátelil s mým pradědečkem, vyhlášeným lázeňským lékařem, který do své luhačovické vily zval tehdejší uměleckou smetánku. Z dobové korespondence je patrné, že Horejce patrně zaujala i má prababička, půvabná paní Ryča,“ vysvětluje.

Expozice v Galerii Arthouse láká především na netradiční zážitek. Vystavovaná díla jsou totiž umístěna téměř po celém domě, v různých pokojích i chodbách. Návštěvník se tak může inspirovat i tím, jakým způsobem lze v běžném interiéru propojit prvky staršího umění se současným designem.

V galerii uvidíte třeba podobu sošky, která se udělovala v rámci automobilové soutěže v třicátých letech. Nechybí ani množství děl inspirovaných mytologií včetně sošek řecké hrdinky Danaé, bohyně moudrosti a války Athény, Venuše nebo římského boha lásky Cupida.

Hejtmánek se rozhodl do výstavy zakomponovat i zachované písemnosti a fotografie, které návštěvníkovi dokreslí atmosféru tehdejší doby. Horejc stihl za svůj život vytvořit více než tři tisíce uměleckých předmětů. Kromě sochařství se ale nebál ani malby, akvarelů, designu kostýmů, nábytku nebo svítidel. Navrhoval též mince, plakety a pamětní medaile. Pracoval s různými druhy materiálů od skla přes dřevo až po keramiku.

Výstava je otevřena šest dní v týdnu a potrvá do 30. ledna. V úterý můžete navíc navštívit komentované prohlídky, které mají Horejcovo dílo a způsob tvorby přiblížit návštěvníkovi detailněji.