Jaroslav Dušek jako Caveman - foto 6

Jaroslav Dušek jako Caveman. | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Jaroslav Dušek oživuje učení šamanů

Jaroslav Dušek, protagonista představení Caveman o rozdílech mezi mužským a ženským vnímáním světa, obrazně svlékne po více než sto padesáti reprízách kožešinový oděv jeskynního muže, aby jej předal Jiřímu Langmajerovi.

Úspěšné představení hry Roba Beckera v Klubu Lávka za hudebního doprovodu Alana Vitouše bude tak od ledna pokračovat v trochu jiné podobě.

Podle Duška se předváděný text za více než rok hraní velmi odklonil od původního a sám nynější protagonista neví, zda se Langmajer bude držet originálu.

Jaroslava Duška k předání žezla přiměla plánovaná natáčení dvou nových českých filmů.

Na Lávce však bude Dušek vystupovat dál, ale s novou inscenací Čtyři dohody. Vedle Duška se na ní budou podílet i další členové Divadla Vizita - Alan Vitouš a vysokoškolský pedagog a  hudebník skrytý za pseudonymem Pjér La Š’éz.

Představení nese podtitul Láska Vztahy Přátelství, jak je vidí toltécký šaman a vychází z  knih chirurga a následně i šamana Dona Miguela Ruize.

Riuzovy knihy vycházejí z učení Toltéků, starého kmene středoamerických indiánů, který si nakonec podrobili Aztékové.

„Toltéci jsou lidé poznání, čarodějové, kteří si tajemství předávali pouze ústně,“ vysvětluje Dušek, kterého zajímají veškeré filozofie domorodých národů. K tomu, že sáhl zrovna po Ruizových dílech, ho přiměly dotazy diváků toužících vědět, co bude následovat po Cavemanovi.

„Trochu na Cavemana navazujeme, ale jdeme hlouběji. Ruizovy knihy mi přišly opravdu nápomocné, snaží se například vysvětlit, kde v člověku vznikají rozpory, proč tam jsou a jak se přes ně překlenout. Jedna z jeho příruček je věnována právě vztahům,“ ozřejmuje.

Čtyři dohody budou mít volnou formu s velkým prostorem pro improvizaci a připodobní se tak stylu Vizity.

„Představení vznikne pokaždé přímo před diváky. Máme připravené čtyři písně, víme, jak kus dělit do čtyř formálních částí, abychom skončili vždy zhruba do hodiny a půl. Nepůjde o  přednášku, ale živý tvar s rozehranými dialogy,“ dodává.