Fleret & Jarmila Šuláková na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009 | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

PROFIL: Obyčejná valašská cérka Šuláková zvedla ze židlí i tvrdé rockery

  • 9
Poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou Jarmilou Šulákovou bude mít čistě rodinný charakter. Veřejnost se s ní však může rozloučit ve čtvrtek v rámci speciálního programu, který nachystalo město Vsetín.

Jarmila válí! O generace mladší posluchači odchovaní docela jinou, tvrdší hudbou tak uznale skandovali, když Jarmila Šuláková třeba i na scéně festivalu Masters of Rock nasadila své milované lidovky. „Měla bych ubrat, ale když já tak ráda zpívám,“ opakovala s přibývajícím věkem. Zemřela ve vsetínské nemocnici v 87 letech.

Rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulou Jarmilou Šulákovou se uskuteční v pátek v 15:00 v kostele Horního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vsetíně. Rozloučení má mít čistě rodinný charakter.

Veřejnost si oblíbenou zpěvačku může připomenout o den dříve. Na čtvrtečních 15:00 hodin chystá Vsetín vzpomínkové odpoledne v kině Vatra. Vzpomínku na královnu valašského folkloru zprostředkují zástupci hudebních souborů, se kterými Jarmila Šuláková po celý život spolupracovala, vsetínské osobnosti, zástupci kulturních institucí, města Vsetína a Zlínského kraje.

-ts-

Svým elánem i hlasem si vysloužila nespočet přezdívek. Ekrazit, slavíček, valašské tornádo, první dáma folkloru, královna lidových písní. Přitom Jarmila Šuláková nepatřila k těm, kteří se muzikou živí profesionálně, celých pětatřicet let stála za pultem vsetínské prodejny desek a zpívala ve volném čase, čistě pro radost.

Lásku ke zpěvu si přinesla už z rodiny, stejně jako k rodnému Vsetínu, který i za své největší slávy odmítala opustit. Od počátku 50. let účinkovala se souborem Kyčera, brzy se začala objevovat také s Brněnským orchestrem lidových nástrojů, se kterým projela kus světa. Vystupovala od východoasijských zemí přes Velkou Británii a Spojené státy či Kanadu až po Německo nebo Skandinávii.

Před kamerou u cimbálu

Získala titul zasloužilé i národní umělkyně, novou kapitolu svého koncertního života poté začala psát v 90. letech, kdy přijala nabídku na společné vystupování s folkrockovou skupinou Fleret. Právě jejím prostřednictvím v osobitých úpravách kapely se lidové písně dostávaly i k pokolení, kterému se zdál folklor vzdálený.

Vedle dokumentů včetně portrétu z cyklu GEN, který o ní natočil před šestnácti lety Vladimír Morávek, se Šuláková několikrát mihla také v hraném filmu, počínaje komedií z roku 1954 Ještě svatba nebyla, jejíž děj se odehrává ve Strážnici na soutěži národopisných souborů, a konče o třicet let později snímkem Všichni mají talent, který se věnoval pro změnu dětským hrdinům v říši folkloru. Byla hostem ve Všechnopárty, v Bolkovinách i zábavných pořadech s písničkami u cimbálu, vydala řadu hudebních nahrávek, například ještě před dvěma lety desku s příznačným názvem Jak si nemám zazpívat.

„Nikdy jsem nezpívala pro slávu, ale prostě pro lidi,“ tvrdila nositelka titulu královna matka Valašského království Jarmila I., jak ji vítali na krajových vystoupeních. Sama však tvrdila, že je jen obyčejná „valašská cérka“, která notuje od srdce: Okolo Súče, Beskyde, Beskyde, A vy páni muziganti. „Odpočívej v pokoji, Jarmilko,“ vzkázal Fleret.