Jana Koubková

Jana Koubková | foto: www.janakoubkova.cz

Na novém DVD Koubková šansonuje, funkuje i šílí s Pavlíčkem a Hrubešem

  • 0
Tři roky trvalo, než spatřil světlo světa videozáznam koncertu k 65. narozeninám zpěvačky Jany Koubkové, který se odehrál v listopadu roku 2009 v pražském Lucerna Music Baru. Nyní je na světě a bude ve středu pokřtěn.

DVD s prozaickým názvem Jana Koubková 65 Live bude pokřtěno ve středu 10. října v rámci koncertu Jana Koubková Quartetu v pražském klubu Jazz Dock. Kmotrem bude hudebník, se kterým v minulosti zpěvačka také spolupracovala (stejně jako snad se všemi špičkami české scény), avšak na narozeninovém koncertě nehrál: skladatel a pianista Karel Růžička.

Narozeninový koncert Jany Koubkové v Lucerna Music Baru byl v roce 2009 na rozdíl od toho "oficiálnějšího" na Pražském hradě koncipován jako skutečná odvázaná oslava pro fanoušky i přátele Jany Koubkové. V průběhu večera se představily tři kapely, jejichž členkou zpěvačka byla, resp. je. Odhalila tak hned několik svých pěveckých tváří.

jana Koubková 65 Live (obal DVD)

Přestože většina posluchačů má Janu Koubkovou zafixovánu jako vokalistku jazzovou, a to zpívající převážně "instrumentálním" stylem, tedy scatem. Se svým současným Jana Koubková Quartetem ovšem od tohoto někdejšího zařazení ukročila jiným směrem: k písním otextovaným (některá slova si píše sama) a laděným skoro až šansonově, k čemuž přispívá akordeon Ondřeje Kabrny.

Jana Koubková Quartetu také patří nejdelší čas na DVD, konkrétně šest skladeb, mezi nimiž je třeba zfunkovaný standard Summertime, další slavná klasika Afro Blue Monga Santamarii, hříčky Pandala a Pražena, bluesově potemnělý šanson Černej chlap, ale i Tohle piano nasává, tedy česká verze písně Toma Waitse. Tu Koubková interpretuje způsobem beatnických básníků, kteří své verše recitovali do podkladu jazzové kapely.

Jana Koubková na festivalu v Trutnově 2010

Druhou kapelou na DVD je Yandim Band Slávka Jandy, věnující se hudbě fusion, infiltrovanou na jedné straně popem, na druhé různými etnickými prvky, ať už na jedné straně latinou, na straně druhé třeba hudbou orientální. To je patrné ze skladby Z Bombaje do Istanbulu, která je na DVD jako jeden ze dvou bonusů. Druhým je verze Jacksonovy Billie Jean, ve které se ve finále koncertu spojili všichni zúčastnění.

Třetí kapelou, rozhodně nejočekávanější, byl tehdy na koncertě v Lucerna Music Baru jednorázově obnovený Horký dech, tedy trio Jany Koubkové s rockovými muzikanty Michalem Pavlíčkem a Jiřím Hrubešem. Na začátku 80. let se jednalo bezesporu o nejrockovější projekt, jakým Koubková kdy prošla. A z jeho energičnosti se neztratilo nic ani po letech, jak o tom svědčí slavná skladba Atomový Hrubeš, působící skutečně jako poplach v jaderné elektrárně.