"Na rovinu: pro mě je film 12 let v řetězech nesnesitelný. Vnímám ho jako přepisování dějin. I když o otroctví nevím skoro nic, odmítám přijmout film, kde není ani jeden normální běloch, odmítám obdivovat prvky sadisticko-masochistické pornografie převlečené za umělecký obraz našeho světa," prohlašuje režisér v rozhovoru pro sobotní přílohu Scéna.
Oscary podle Jana Svěráka![]() Velký rozhovor s režisérem Janem Svěrákem o oscarových favoritech čtěte v sobotní v MF DNES v příloze Scéna. |
Podobně jako u diváků obstály i ve Svěrákových očích spíše jiní kandidáti Oscarů. "Gravitace pro mě zosobňuje první 3D, které jsem ocenil, protože poskytuje i fyzický zážitek," uznal. Zmínil i Klub poslední naděje, "jedno z děl, která odpovídají americkému snu, a přitom má vše, co by měl film mít. Dokonce katarzi, a ještě je zábavný."
Ač Hollywood zažívá odliv talentů do televize, oscarová show si drží lesk. Proč ji dělají nejlépe právě Američani? "Protože jsou bezelstní jako děti. Je to jejich svátek, jejich událost, opravdu ji prožívají," vysvětluje zatím poslední český nositel Oscara.
Proč točí pohádku, když po třinácti letech konečně získal práva ke knize Saula Bellowa Henderson, král deště? Proč skoro všechny tituly Woodyho Allena stačí vidět na počítači a proč Svěrák drží palce italské Velké nádheře? Odpovědi najdete ve Scéně, samostatné sobotní příloze MF DNES.