James Joyce

James Joyce | foto: archiv

Rowlingová nebyla první. Dávno před ní si na novináře stěžoval Joyce

  • 0
Více než 80 let předtím, než si spisovatelka J.K. Rowlingová stěžovala před komisí soudce Briana Levesona na pronásledování ze strany novinářů, si na totéž téma postěžoval v dopise synovi slavný irský spisovatel James Joyce.

Rowlingová tvrdila, že se kvůli neutuchajícímu pronásledování novináři cítí jako rukojmí nebo jako v obléhání. Joyce zase trápil zájem žurnalistů po jeho sňatku s Norou Barnacleovou.

Dopis, který Joyce napsal 9. července 1931, tedy pět dní po svatbě, podle britského listu The Guardian poprvé v digitální formě nyní zveřejnila Irská národní knihovna. Joyce si v něm stěžuje synovi Georgeovi a snaše Heleně, jak ho novináři pronásledují, aby získali detaily o svatbě.

Podle autora Joycova životopisu Iana Pindara žil Joyce s Norou skoro 27 let a na snubní prsteny pohlížel jako na "symbol otroctví". V roce 1931 se pár rozhodl uzavřít v Londýně manželství, aby legitimizoval své dvě děti.

V dopise, který vlastní curyšská nadace Jamese Joyce, autor slavného Odyssea píše, že se novináři snaží za každou cenu získat detaily o obřadu, který manželé chtěli udržet v tajnosti. "Každý, kdo si myslí, že jsem se ženil kvůli publicitě, musí být rozený pitomec," stojí v dopise.

Joyce pak popisuje vytrvalost žurnalistů, které za ním až do bytu posílali jejich nadřízení. Všechny odkázal na svého právního zástupce, avšak list Sunday Express byl nejvytrvalejší.

Když se jeho reportér stejně jako všichni ostatní nedobral odpovědi, vrátil se za spisovatelem s nabídkou, že dostane dobře zaplaceno, jestliže pro nedělník napíše článek na téma moderní manželství a svobodná láska. Joyce žurnalistu vyprovodil se vzkazem pro jeho nadřízeného, že pro tisk nepíše a že taky žádný tisk nečte.

Autor jiného životopisu Gordon Bowker vysvětlil, že noviny chtěly vyjasnit okolnosti prvního sňatku. Poprvé prý si Joyce Noru vzal roku 1904, když s ní uprchl do kontinentální Evropy, avšak manželství bylo údajně neplatné, protože Nora uvedla falešné jméno. V novinách se v roce 1931 propíralo, že se pár nechal sezdat znovu kvůli závěti.

Dopis je jedním z 90 listů, které odkázal curyšské nadaci syn druhé ženy Joyceova syna Asty Osterwalderové Joyceové. Fritz Senn z nadace řekl The Guardianu, že dopisy adresované synovi jsou v italštině, snaše v angličtině.

"Většinou se týkají rodinných záležitostí, některé pak spisovatele. V jednom (dopise) pro Helenu Joyceovou jsou zmínky o spisovatelově práci," řekl Senn.

,
Témata: James Joyce