Vincent Regan a Anna Frielová ve filmu Bathory (2008)

Vincent Regan a Anna Frielová ve filmu Bathory (2008) | foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

Jakubiskův film očistí legendu čachtické paní

  • 10
Velkofilm Bathory bude mít v kinech dvě a půl hodiny. Režisér Juraj Jakubisko si však kvůli prezentacím sestříhal devítiminutovou ukázku. Co z ní lze vyčíst?

Film o pověstné čachtické paní nabídne velkolepé obrazy plné prostoru, akce a bohaté výpravy. Dále záchytné body hrdinčina pohnutého života: lásku, moc, intriky, jedy, vězení, krev. Nápovědu, že cenou, již platila za svou nezávislost, byla potupa. A v neposlední řadě obsahuje ukázka i scénu, na níž je postavena legenda o krvavé hraběnce, kterou chtěl režisér svým snímkem očistit.

Představitelka hlavní role Anna Frielová, hrdinka filmů Proud času či Gól!, se tu koupe v rudé lázni. Otázkou však zůstává, zda jde opravdu o krev mladých dívek, jak praví pověst, nebo o nevinné červené bylinky. Neboť Alžběta Báthoryová, jak slibuje film, byla "kráska, bojovnice, tyranka, milenka, matka, léčitelka i vampýr".

Nezůstalo ani tělo
Podle zahraničních koproducentů vzbudila ukázka na trhu v Los Angeles i na Berlinale obdiv k produkci i zvědavost na celý film. Dokonce se prý říká, že pověst o Báthoryové inspirovala zrod Draculy, což činí film v očích nákupčích "ještě víc sexy".

Ale jaká byla skutečnost, nikdo neví. Jakubisko zprvu pátral po sebemenší památce na hraběnku. "Ale nezůstalo nic: ani lžička, šaty, ba ani její tělo. Proto si může její příběh vykládat každý po svém," míní režisér, pro nějž byla Alžběta záminkou, jak ukázat "kořeny našeho místa v Evropě".

Život hrdinky, "neobyčejné ženy ve vzrušující době", sleduje kamera od dětství až do smrti, přičemž se Jakubisko držel historických faktů a bílá místa zaplňoval vlastní fantazií. Natáčel v angličtině, která zastupuje někdejší obecně dorozumívací jazyk – latinu; zazní tu však i čeština, slovenština či maďarština.

Nadnárodní je rovněž obsazení. Karel Roden hraje uherského úředníka, Ital Franco Nero krále Matyáše, Skot Hans Matheson malíře Caravaggia a původem Ir Vincent Regan hraběnčina manžela Ference Nádasdyho. Z českých herců se na plátně objeví ještě Bolek Polívka, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Jiří Korn nebo Marek Vašut.

Návrat jedné generace
Napůl česká bude i hudba, Jan Jirásek se o ni podělil s britským kolegou Simonem Boswellem. Jak? "Oba známe noty, i když jako skladatelé se lišíme," vysvětlil Jirásek.

Kostýmy navrhovala Jaroslava Pecharová, která celému natáčení přezdívala cirkus: "Tisíce kostýmů se věčně převážely z místa na místo." A za kamerou stál František A. Brabec. "To víte, že jsem pokukoval, jak to mistři dělají," přiznal kameraman, který už léta sám režíruje.

Jakubiska všichni uctívají navzdory jeho vražednému tempu – točilo se prý šestnáct i víc hodin denně. Režisér, jenž za rok oslaví sedmdesátku, považuje za magický letošek.

"Rok 2007 je zajímavý, vrací se v něm jedna starší generace. Novinky uvedli Jiří Menzel, Miloš Forman a teď já – i když já jsem mladší," směje se. "Ukazuje se, že jsme si našli svou cestu; všichni tři jsme zvolili historické látky, nekonkurujeme mladým," věří tvůrce gotického thrilleru o nevinné krvavé hraběnce.

,