Režisér Juraj Jakubisko prodělal v pátek transplantaci srdce.

Režisér Juraj Jakubisko prodělal v pátek transplantaci srdce. | foto: Lenka Hatašová , iDNES.cz

Jakubisko podstoupil transplantaci srdce, zřejmě jako nejstarší pacient

  • 295
Režisér Juraj Jakubisko se v pátek v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny podrobil transplantaci srdce. Ve čtyřiasedmdesáti letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž v Česku lékaři tento zákrok provedli.

Podle důvěryhodného zdroje MF DNES nemocnému vyměnil srdce přednosta kardiocentra Jan Pirk. Ten však odmítl zákrok jakkoliv komentovat s odůvodněním, že k tomu není oprávněn a nepřeje si to Jakubiskova rodina ani sám pacient.

"Mohu potvrdit jedině to, že se u nás pan Jakubisko v pátek podrobil srdeční operaci a rekonvalescence probíhá úspěšně. Pacient teď ze všeho nejvíce potřebuje klid," reagoval v neděli Pirk. Dodal jen, že se režisér léčil v IKEM kvůli selhávajícímu srdci opakovaně.

Informace o jeho potížích se srdcem prosakovaly už loni, Jakubisko přitom stále pracuje. Jeho žena Deana se dotazům na manželovo zdraví už dlouho brání. V IKEM přijali kvůli špatným zkušenostem opatření na ochranu soukromí pacientů. Ten, kdo se přijde informovat na zdravotní stav nemocného, musí znát heslo, které dotyčný určí při přijetí do nemocnice.

Pacientům nad 65 let se srdce vyměňuje výjimečně

V Česku se provádí na dvou pracovištích zhruba 80 transplantací srdce ročně, asi třicet v Brně a padesát v Praze. Pacientům nad 65 let se srdce vyměňuje jen výjimečně, a to kvůli vyšším zdravotním rizikům.

"Klíčová je ale pro nás celková kondice pacienta," upřesnil přední kardiochirurg Jan Černý. Podle něj je nemocný bezprostředně po takovém zákroku ohrožen infekcí a hlavně tím, že organismus cizí orgán nepřijme. Aby k tomu nedošlo, musí pacienti celoživotně užívat léky na potlačení imunity.

"Zhruba po třech měsících tato nebezpečí pomíjejí, přesto se v ojedinělých případech může stát, že tělo cizí srdce nepřijme navzdory lékům," vysvětlil Černý.
Lékaři v Česku se stejně jako ve světě potýkají s nedostatkem dárců, a tak se čekací doba prodlužuje. Vedle normálního pořadníku, kde potřební čekají na srdce měsíce, existuje pro naléhavé případy urgentní listina čekatelů.

"Pokud je na tom pacient zle a stále není vhodný dárce, můžeme mu dát mechanickou podporu. Jde o jakési umělé srdce, které mu umožní přečkat dobu, než se najde vhodný dárce," popsal ředitel brněnského kardiocentra Petr Němec.