Anna Frielová v roli Alžběty Báthoryové

Anna Frielová v roli Alžběty Báthoryové | foto: Jakubisko Film

Jakubiskova „čachtická paní“ bude mít dvě verze

  • 1
Režisér Juraj Jakubisko finišuje s historickým velkofilmem Bathory. Příběh "čachtické paní" Alžběty Bathoryové bude mít dvě verze - pro kina, kam film přijde 25. října, a pak televizní.

"Film bude mít v kinech více než dvě hodiny. Pro televizi pak vznikne dvoudílná verze," uvedla producentka Deana Jakubisková-Horváthová s tím, že o odvysílání snímku projevila zájem Slovenská televize.

Technický scénář filmu obsahoval hodně přes 200 obrazů, podle Jakubiska tedy délku kolem tří hodin a 20 minut. Režisér poznamenal, že již poloviční počet obrazů bývá považován za delší film.

Koprodukční evropský velkofilm o Alžbětě Báthoryové má rozpočet 11 milionů eur (kolem 300 milionů korun), což ho řadí k nejdražším podobným počinům ve střední a východní Evropě.

"V zahraničí se film na základě několikaminutové upoutávky přirovnávají k historickým filmům natáčeným v Hollywoodu, ale úctu vzbuzuje i tím, jak je laciný," řekla Jakubisková-Horváthová.

Anglicky, ale i v mutacích
Jakubisko natočil historické drama v angličtině, ale zároveň slíbil, že do českých, slovenských a maďarských kin svůj film pošle v národních jazykových mutacích.

Jako předloha uznávanému režisérovi posloužil skutečný osud uherské hraběnky Alžběty Báthoryové, která se na sklonku života usadila v Čachticích u Nového Mesta nad Váhom.

Dějově film sleduje osudy neobyčejné ženy, která disponovala majetkem větším než král a čelila bojům o moc v období, kdy společnost nedokázala silné a statečné ženy plně akceptovat.

"Dlouho jsem hledal evropský námět, uvažoval jsem o Štefánikovi, ale Báthoryová je známější," vysvětlil Jakubisko s tím, že ho na tématu hraběnky, která se údajně koupala v krvi mladých děvčat, lákala i jeho kontroverznost.

S nadsázkou pak podotkl, že slavná "čachtická paní" v lecčems připomíná i jeho ženu, herečku a producentku Deanu Horváthovou.

Bylo potřeba 5000 kostýmů
Historický epos vznikl v česko-maďarsko-britsko-slovenské koprodukci. Hrají v něm tisíce komparzistů a 120 hovořících postav, tvůrci potřebovali na 5000 kostýmů.

"Jurajův natáčecí den nemá obvyklých osm až dvanáct hodin, ale nejméně šestnáct," ilustrovala producentka náročnost loňské práce herců a štábu.

Titulní roli ztvárnila britská herečka Anna Frielová, která nahradila původně zamýšlenou hollywoodskou herečku Famke Janssenovou.

Jakubisko využil i řadu známých českých herců. Postavu Thurza, hlavního hraběnčina protivníka, Jakubisko svěřil Karlu Rodenovi. Další postavy pak ztvární například Bolek Polívka, Lucie Vondráčková, Jiří Mádl, Jiří Korn či Marek Vašut.

V roli krále Matyáše se objeví i italský herec Franco Nero. S ním Jakubisko spolupracoval i na kritikou rozpačitě přijatém snímku Post Coitum.

,